Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Filmipäevikust sai huvitav raamat

22.12.2014 | | Rubriik: Kultuurielu

PikkovMöödunud aastal valminud ja suurt vaatajahuvi leidnud filmi «Õlimäe õied» autoril Heilika Pikkovil ilmus nüüd raamat «Minu Jeruusalemm».

Raamat põhineb filmi tegemise ajal kirjutatud päevikul, kuid on ka reisijutt Jeruusalemmast. «Pole olemas teist paika maa peal, kus nii palju palvetataks, kus erinevad religioonid risti-rästi läbipõimununa üksteise kõrval nõnda eksisteeriks ja kuhu inimesed saabuks nii suurte ootuste ja lootustega,» ütleb autor.
Dokumentaalfilm «Õlimäe õied» on lugu Jeruusalemmas Õlimäel asuva Issanda Taevaminemise kloostri nunnast ema Kseniast ja tema eluteest.
«Mina elasin Ida-Jeruusalemmas, vene õigeusu kloostris keset araablaste küla, okupeeritud Palestiina aladel,» jutustab autor. «Olin 28aastane, kui hakkasin seal tegema dokumentaal­filmi 82aastasest eesti nunnast ema Kseniast. Käisin läbi pika tee, idee tekkimisest kuni filmi «Õlimäe õied» valmimiseni läks seitse aastat. Pidin kloostrielust sügavuti läbi kasvama, et mind omaks võetaks.
Teisalt sain lähemalt tundma õppida, kuidas tuksub püha linna süda väljaspool kloostrimüüre – sattusin müstilistesse seiklustesse nii ultraortodokssete juutidega kui ka palestiinlastega. Pidasin filmimise ajal päevikut ja sellest kasvas välja raamat, millest leiab vastused mõnelegi olulisele küsimusele, mis jäi filmis vastamata.»
Raamatu kirjastaja Epp Petrone sõnul on tema jaoks «Minu Jeruusalemm» kindlalt «Minu» sarja teoste tippude hulgas.
Dokumentaalfilmide autor Heilika Pikkov õppis aastatel 2005–2008 EELK Usuteaduse Instituudi kristliku kultuuriloo magistriõppes.
Tiiu Pikkur

Jumal teeb nähtavaks oma armastuse meie vastu sellega, et Kristus suri meie eest, kui me olime alles patused. (Rm 5:8)