Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Film pagulusse jõudnutest

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Laupäeval, 5. veebruaril algusega kell 14 esitleb Peeter Võsu Tallinna Kinomajas (Uus tn 3) dokumentaalfilmi «Teekond läbi põgenikelaagrite Ameerikasse».
Esilinastuv film põhineb intervjuudel, milles meenutatakse enda või oma lähedaste läbielamisi põgenemisteekonnal Eestist läände seoses Punaarmee pealetungiga. Ainsaks võimaluseks oli minna Saksamaale, kuigi seal kestis sõda ja sageli tuli teekonda jätkata rindejoone all. Sellele järgnesid aastad põgenikelaagrites, kuni avanes võimalus siirduda Ameerika Ühendriikidesse. Nüüdseks on mitmed, kes läksid Uude Maailma tühjade kätega, ennast uuesti üles töötanud ja andnud märkimisväärse panuse USA ühiskonda. Filmis saavad sõna erinevate erialade esindajad, näiteks Thomas Vaga, Väino Riismandel, Fred Ise, Mai Hallingby (Vilms).
Peeter Võsu selgitas Eesti Kirikule, et on olnud projektiga tegev üle viie aasta. «Mõte sai alguse, kui me koos abikaasaga Ameerikas olles väliseestlasi külastasime ja nende lugusid kuulasime. Siis mõtlesin, et tegelikult peaks nendest mälestustest filmi tegema,» räägib Võsu, kes leiab, et antud temaatika on tänapäeva Eestis jätkuvalt tundmatu.
«Kellel just ei ole kedagi lähedast, kes selle teekonna oleks ise läbi teinud. Vastasel juhul on meie informatsioon pahatihti tendentslik. Näiteks on üks vägagi levinud müüt, et kõigil siiapoole raudset eesriiet jäänutel oli elu raske, aga läände põgenejad jõudsid kohe haljale oksale,» toob Võsu näite Eesti ajaloo halvast tundmisest. Võsu sõnul jõudsid eestlased uuele kodumaale, praktiliselt kaks kätt taskus. Raske oli ka psühholoogiliselt: meie kultuuri- ja hariduselu eliiti kuuluvad haritlased ei saanud võõrsil erialast karjääri jätkata, vaid pidid elu sees hoidmiseks tegema rasket ja primitiivset tööd.
Liina Raudvassar