Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Euroopas avatakse kirikuid

13.05.2020 | | Rubriik: Kirikuelu
Politsei takistamas ebaseadusliku jumalateenistuse pidamist Põhja-Itaalias Gallignanos. Youtube.

Epideemia taandudes on ka teistes Euroopa riikides kõneaineks saanud avalike jumalateenistuste taaslubamine.

Suurbritannias ja Prantsusmaal ei kiirusta võimud siiski veel kirikuid avama, sest varasemalt on usulised kogunemised viiruse levimisele kaasa aidanud.

Ka lõunanaabrite juures Lätis ei ole avalike jumalateenistuste pidamine veel lubatud. Meedias on olnud aga kõneaineks luterlikus Liepāja Anna kirikus toimunud kinnine ülestõusmispühade teenistus 50 kirikulise osavõtul. Kohal viibis ka Liepāja linnapea. Kiriku esindajad on eriolukorra reeglite rikkumist eitanud ja süüdistavad ajakirjanikke tendentslikkuses.

Küll on aga jumalateenistused taas lubatud Saksamaal. Sealne põhiseaduskohus asus 29. aprillil seisukohale, et usuliste kogunemiste piiramine ei tohi olla absoluutne, vaid lubatud peavad olema erandid. Järgmisel päeval teatasid ametivõimud siiski juba kõigi jumalateenistuste taaslubamisest, kui kasutusele võetakse ettevaatusabinõud nakkuse levimise vältimiseks.

Reeglid erinevad eri liidumaades ja kirikutes, kuid üldiselt piiratakse osavõtjate arvu ja teenistuse ajalist kestust ning nähakse ette kirikuliste hajutamist pühakojas. Lisaks ei soovitata valju häälega laulda ega puhkpille mängida.

Itaalias võib avalikke missasid taas pidada 18. mail. Koguduseliikmed peavad kandma maske, ära jääb koorilaul ja pühitsetud vee kasutamine. Vaimulik peab maski ja kindaid kandma armulaua jagamise ajal.

Soome luteri kirik teatas aga 5. mail, et koguduse juuresolekul toimuvaid jumalateenistusi võib pidada alates 1. juunist. Osavõtjate piirarvuks on viiskümmend, väiksemates pühakodades vähem.

Rain Soosaar

Kristus ütleb: Tulge minu juurde kõik, kes olete vaevatud ja koormatud, ja mina annan teile hingamise! (Mt 11:28)