Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Euroopa kristlike koolide esindajad kohtusid Eestis

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Kristliku hariduse liidrid
Hetk koosolekult: sekretär Michael Jacobs (vasakul), vastvalitud president Piet Jansen ja ametist lahkuv president Gerhard Pfeiffer.
Triin Käpp

23.–24. novembrini kohtusid Tallinnas Euroopa kristlike koolide piirkondlike ja riiklike ühenduste esindajad, et pidada oma katusorganisatsiooni aastakoosolek ja temaatiline sümpoosion.

Üle Euroopa tulid kokku umbes 30 kristliku kooli esindajad, kes enamuses kuuluvad rahvusvahelisse kristliku hariduse ühendusse International Association for Christian Education, mis pidas Eestis ka oma korralise aastakoosoleku. Aga esindajad saabusid ka riikidest, kus tegutsevad kristlikud koolid ei kuulu eelnimetatud organisatsiooni, näiteks Lätist ja Soomest. Tulijate seas eristus Holland, mille kristlikud koolid moodustavad koguni 2/3 riiklikust koolivõrgust ja neis õpib kokku 1,2 miljonit õpilast.
Kohtumist korraldas ühenduse liikmena Eesti Kristlike Erakoolide Liit (EKEL), kes sai aastakoosoleku korraldamiseks toetust Kodanikuühiskonna Sihtasutuse meetmest ja Eesti Kirikute Nõukogult.
Tartu luterliku Peetri kooli direktor Tarvo Siilaberg, kes EKELi juhatuse liikmena oli seotud ürituse korraldamisega, tunnistas, et külalised jäid päevadega Eestis rahule. Kiideti sujuvat korraldust ja sisutihedat päevakava. Muljet avaldasid Johannese ja Kaarli kooli külastused. Samuti peapiiskop Urmas Viilma tervitus avaõhtusöögil, kus kirikupea astus üles kristlikku haridust puudutava kõnega.
Siilabergi sõnul andis EKEL kohtumist korraldades solidaar­se panuse ühenduse tegevusse. Peetri kooli kaplan Triin Käpp andis külalistele põhjaliku ülevaate Eesti haridussüsteemist ning neile tutvustati kohalikke kristlikke koole. Selgitati, et EKEL on erakooli pidajate ühendus, mis toetab liikmete koostööd oikumeenilises vaimus ning edendab kristlikel väärtustel põhineva hariduse andmist Eestis. Vahendati seda, et Eesti üheksas kristlikus koolis õpib käesoleval õppeaastal kokku 1650 õpilast.
Kohtumine pakkus Siilabergi kinnitusel ka meeldiva võimaluse kutsuda Tallinna Soome kristlike koolide liidu esimehe ja Läti kristlike koolide esindajatena Riia katoliku gümnaasiumi eestvedajad (Lätis ei ole kristlike koolide liitu).
Sümpoosionil pidas peaettekande Hollandi kristlike koolide ühenduse esindajana dr Jacomijn van der Kooij, kes oma sõnavõtus keskendus küsimusele, kuidas saavad kristlikud koolid panustada kodanikuharidusse. „Sellistel koolidel on aktiivsete ja eetiliselt vastutustundlike kodanike kasvatamiseks olemas teadlik ja tegelik väärtusvõrk, mis tavakoolides puudub,“ nimetas Siilaberg.
International Association for Christian Education on Euroopa piirkondlike ja riiklike kristlike koolide ühenduste katusorganisatsioon, mille eesmärk on toetada kristlikku haridust nii erakoolides kui avalik-õiguslikes koolides. Kuigi peamiselt esindab ühendus protestantliku taustaga koole, esindavad mõned liikmesühendused ka katoliku koole (näiteks Holland ja Eesti) ning oma loomult saab organisatsiooni pidada oikumeeniliseks.
Liina Raudvassar