Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Euroopa kõrge tunnustus tuli Eestisse

26.04.2017 | | Rubriik: Kirikuelu

Rode kappaltar suletud positsioonis. Repro

Niguliste kiriku Rode kapp­altari projekt võitis 2017. aasta Euroopa Liidu ja Europa Nostra muinsuskaitseauhinna.

Euroopa kõige mainekama muinsuskaitseauhinna üheks võitjaks on Rode altari uurimis- ja konserveerimisprojekt, millesse andis olulise panuse Tartu ülikooli kultuuriväärtuste töögrupp. Tartu ülikooli analüütilise ja füüsikalise keemia teaduri ja auhinnatud projektis osalenud Signe Vahuri sõnul on sellises suurprojektis osalemine kultuuriväärtuste töögrupi jaoks esmakordne. „Projektis osalemine võimaldas rakendada meie teadmisi ja oskusi reaalsetele probleemidele ja olla seotud Euroopa mõistes nii väärtusliku meistriteose uurimisprotsessiga.“
Sõltumatu žürii vaatas läbi 202 kandideerivat projekti, mille olid esitanud üksikisikud ja organisatsioonid 39 Euroopa riigist. Ühtekokku tunnustati silmapaistvate saavutuste eest 29 laureaati 18 riigist.
2017. aasta muinsuskaitseauhindade kätteandmise pidulik tseremoonia toimub 15. mai hilisel pärastlõunal Turu Püha Miikaeli kirikus. Auhinnatseremooniast võtab osa ligikaudu 1200 inimest. Võitjad esitlevad oma väljapaistvaid saavutusi kultuuripärandi vallas 14. mail Turu konservatooriumi Sigyni saalis tippsaavutuste messil ning võtavad osa üritustest Euroopa kultuuripärandi kongressi raames Turus (11.–15. mai) (http://europanostra.org/european-heritage-congress).
Niguliste kirikus paiknev kappaltar telliti Lübecki meistri Hermen Rode töökojast ja seda tehti aastatel 1478–1481. Rode töökoda oli hiliskeskajal üks tuntumaid Põhja-Euroopas ning seal valminud teoseid on praeguseni säilinud nii Saksamaal kui ka Põhjamaades.
Eesti Kirik

Täna, kui teie Tema häält kuulete, ärge tehke oma südant kõvaks. (Hb 3:15)