Esileht » Uudis » Uudised »

Et pered oleksid hoitud

13.02.2016 | | Rubriik: Uudised

Riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees Aivar Kokk on tänutäheks hea koostöö eest saanud kohvikruusi. Fotol vasakult Signe Uustal, Lea Saar, Aivar Kokk ja Pia Ruotsala. Rita Puidet

Jaanuari viimasel tööpäeval avas EELK Perekeskus Tartu Maarja kogudusemajas Õpetaja tänaval perekeskuse Lõuna-Eesti abivajajatele.

Õhkkond vastremonditud ja koduna mõjuvates ruumides oli sõbralik ja soe, kui Tartu perekeskuse juhataja Lea Saar õhevil ja innustununa külalisi tervitas. Pereterapeudi ja koguduse diakooniatöötaja kohustustele lisaks on Lea Saarel nüüd veel üks: hoida käigus keskus, mille avamise ideed on ta endas kandnud ajast, kui kaks aastat tagasi avati perekeskus Tallinnas. Oma kogemusest teab ta, et abivajajaid on palju. Seepärast pidas ta tähtsaks, et ka lõunaeestlastele oleks selline tugiteenus kättesaadav.
Kui ruumide remondi poolelt torkab silma keskuse töötajatele mõeldud väikese köögi kaunis tellissein ja sinna juurde koguduse õpetaja Joona Toivaneni meisterdatud originaalsed valgustid, siis olulisem on saada keskus toimima.

Mõeldud kõigile
Kui palju tunde on Lea Saarel kulunud suhtluseks, ei oska ta kokku arvata. Sest keskuse partnereid ja toetajaid on omajagu: Tartu linna sotsiaalkindlustusamet, lähiümbruse vallad Haaslava, Luunja, Tähtvere ja Ülenurme, aga ka sotsiaalministeerium ja hasartmängumaksu nõukogu, samuti Soome misjoniühing SLS ehk Suomen Lähetusseura.
Keskuse peanõustajana on tööl paariterapeut Signe Uustal ja seepärast pakub keskus just  paariteraapiat, et aidata perekonnal oma suhte ja elu korraldamisega toime tulla. Aga mitte ainult. Keskusesse võib pöörduda ka leina korral või kasvatusprobleemidega. Nõustamise kõrval hakkavad keskuse töötajad ja vabatahtlikud tegema koolitusi. Näiteks koguduse õpetaja Joona Toivanen koos abikaasa Helenega koolitust «Paarisuhte ehituskivid».
Lea Saar ütleb, et tuge pakutakse igale soovijale. «Kindlasti ei pea meie kliendid olema kristlased. Inimestega, kes ei soovi rääkida usust, ei hakata sellest ka rääkima, aga meie suhtumine on kristliku ligimesearmastuse baasil. Kui inimesel on vajadus rääkida igavikulistest asjadest, on see võimalus olemas,» kinnitab ta.

Raske töö
EELK Perekeskuse juhataja Pia Ruotsala rõõmustas uue keskuse avamisel, et see saab olla paljudele inimestele abiks, julgustuseks ja toeks. Sama meelt oli piiskop Joel Luhamets. Ta meenutas Tartu varasema abilinnapea Jüri Kõre mõtet, et meie inimestele pakutakse palju erinevaid teenuseid, aga üks valdkond on katmata, see on peretöö ja nõustamine. Kuna Soome kirikus tehakse seda tööd hästi, on sõprade abiga sellega nüüd ka meil alustatud ja leitud sobivad inimesed.
Perenõustamine ei ole kerge. Piiskop tõdes, et ka Piiblist ei ole palju abi, sest pühakiri ei räägi palju abielust. Aga kui kodu, see kõige turvalisem paik, hakkab pragunema, siis on see inimese jaoks kõige traagilisem. Piiskop pühitses keskuse ruumid Jumala auhiilguse asupaigaks ja inimestele abisaamise paigaks ning kutsus üheskoos palvetama kõikide kodude ja perede eest. Perekeskusele tegi ta ka väikese kingituse Pauluse raamatupoes müügil olevatest nõustamisalastest raamatutest.
Rita Puidet

Tulge ja vaadake Jumala tegusid, kes on kardetav oma tegemistes inimlaste juures. (Ps 66:5)