Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Et meie käsi hästi käiks

/ Autor: / Rubriik: Toimetaja ringvaade / Number:  /

Õiguskantsler Ülle Madise aastaaruandest, mille kokkuvõttest avalikkus hiljuti osa sai, lõikas valusalt teadvusse väide, et Eesti ühiskonda iseloomustab üldine meeleolu langus ja tigeduse kasv. Sellest andvat oma sisuga tunnistust aasta jooksul õiguskantslerile lähetatud 5018 pöördumist. Samad inimesed, toonitab Madise, kes varem hurjutasid sisserännet pelgavaid kaaskodanikke, on valmis koolist minema ajama suurpere ema, kel pole koroonatesti tegemiseks raha ja kes pole saanud ennast veel vaktsineerida. „Pandeemia on viinud meid selleni, et oleme kõik üksteisega justkui sõjas,“ kurdab õiguskantsler Madise oma aruandes. 

Pühapäeval tähistasime riikliku tähtpäevana 2010. aastast Eestis kasutusele võetud vanavanemate päeva. Ülev oli lastele vanematekoju sõites selgitada, et täna on Eesti lipud heisatud meie vanaemade-vanaisade austamiseks. Esivanematest pidamisele rajatud teemapäev on kõigiti sobituv kristlikku mõtteruumi. Sina pead oma isa ja ema austama, et sinu käsi hästi käiks ja sina kaua elaksid maa peal, ütleb neljas käsk. 

Möödunud nädalasse jäi ka ebameeldivaid mälestusi meelde toov tähtpäev. 9/11 märgi all tuntuks saanud terrorirünnak nõudis 2001. aastal ligi 3000 inimese elu. See sündmus raputas maailma alustalasid määral, mis lubab väita, et elu ei ole enam pärast 11. septembri sündmust endine. Ebamääraseks muutus turvalisuse mõiste, täpsemalt riikliku julgeoleku küsimus. Globaliseeruvas maailmas tundub raske leida kohta, kus oleks ohutu. Võitlus terrorismi vastu ühendab, aga ka lõhestab maailma ning hoiab foonis ebakindlusest lähtuva meeleolu. 

Liina Raudvassar