Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Et Jumal meid puudutaks

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Õnnis on rahvas, kelle Jumal on Issand, ütleb laulik. Seda kinnitati nädalavahetusel Palamusel, kus tähistati esmamainimise 780. aastapäeva.

Esimene teade Palamusel asunud preester Theodoricusest on aastast 1234. Tegu on Tartu piiskopkonna ühe vanema keskusega, millel on tähtis osa meie aja- ja kultuuriloos. Kogudus on igati teeninud kiidusõnad kahe imelise päeva eest, millega aastapäeva märgiti.

Õdesid ja vendi
Hästi hoitud kolmelöövilises kodakirikus, mille maakividest kooriruum pärineb 13. sajandist, oli äsja puhastatud ja värvitud põrandat. Ikka sõprade abiga, nagu siin tavaks on saanud. Ka oli nädala eest taastatud ida küljest kirikuaeda ümbritsev kivimüür. Seda tänu kristlike ohvitseride ühenduse abile. Tuleb mainida, et siinne õpetaja Jaan Nuga, kes teenib kogudust aastast 1999, on Kaitseliidu Jõgeva maleva kaplan.
Laupäeva hommikuks oli kirikusse palvusele kogunenud hulganisti rahvast, suuresti Ikaaliste ja Kaarina sõpruskoguduste inimesi Soomest. Oma palves Jumalale ütleski õpetaja, et tänab nii üle aia kui kaugel elavate õdede-vendade eest. Ta avaldas lootust, et me üha märkaksime Jumala lähedalolu teistes inimestes.
Häid mõtteid ja soove oli sünnipäevalapsele jagada ka külalistel ja seda päris erineval moel. Nii kingituseks toodud maali, laulude kui lihtsalt lauseteks vormitud mõtete näol. Sooviti, et Palamuse kirik ja kogudus oleks alati kohaks, kus lahkelt vastu võetakse ka see inimene, kes aastakümneid on kirikust ainult mööda käinud.
Kõigest 23aastase Kaarina koguduse peaõpetaja kohusetäitja Tatu Kuoppala märkis, et on suur õnnistus, kui 780 aasta jooksul ei ole kunagi kirikut hüljatud ja et kui praegu pidutsetakse, siis mitte ajaloo, vaid elava sõna tõttu.

Pärand annab jõudu
Lisaks palvusele ja jumalateenistusele, kus jutlustas peapiiskop Andres Põder, tutvuti paiga ajalooliste hoonetega, kuulati huvitavaid ettekandeid ja kahte kontserti. Aastapäevaüritust korraldanud koguduse õpetaja ja juhatuse esimees Arne Tegelmann ütlesid kirikulehele, et elades paigas, kus kirik on olnud 780 aastat, lasub neil vastutus esivanemate teed jätkata.
Kuigi koguduseliikmete arv ei ole valla 2259 elaniku kohta suur, ollakse ometi suurim aktiivse osalusega organisatsioon. «Siin kehtivad Jeesuse sõnad, et kus on, sinna antakse, aga koguduse aktiivsuse numbrite ülalhoidmine on nõudnud väga suurt pingutust. Esivanemate kultuuri on meil lihtne üle võtta ja oma panus anda,» ütleb õpetaja.
Igapäevaselt kohaliku muuseumi direktorina töötav Arne Tegelmann tunnistab, et kirik ja kogudus ei ole tänase palamuslase jaoks tähtis, aga see ei õigusta kogudust ust kinni panema. «Anname kõigile võimaluse tulla ja selge on, et tänapäeval ei ole kuskil kirik rahvast puupüsti täis,» sedastab ta.
Seepärast korraldati ka kaks kontserti: üks noortele ja teine klassikalise muusika austajatele. Esinesid kaplan Tõnis Kark ansambliga Pööriöö ja kohalike noorte Non-Quartet, pühapäeval aga keelpillikvartett Insomnia koos flötist Camilla Hoitengaga, kes elab Saksamaal Kölnis, ja metsosopran Kadri Tegelmanniga. Viimane on Arne Tegelmanni Amsterdamis elav tütar. Ettekandele tuli just aastapäevaks kirjutatud Helena Tulve teos «Sinna me otsime teed tagasi» Ernst Enno tekstile. Dirigendirollis oli Jan Eik Tulve.
Rita Puidet

Palamuse kogudus
Liikmesannetajaid 46, hingi 600.
Koguduse juhatuse esimees on Arne Tegelmann, praegu teenib kogudust õpetaja Jaan Nuga, kes 1. septembrist siirdub Harju-Jaani kogudust teenima.