Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Et alustada oleks kergem…

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Selleks maksab EELK Toetusfond abiraha neile vaimulikele, kes on siirdunud tööle maakogudusse. Käesoleval aastal on jagatud kolmele õpetajale ja kahele diakonile nn esmakordset kohalemineku toetust, vastavalt 30 000 ja 15 000 krooni isikule.

2004. aastal asutatud fondi nõukogu otsustas kevadel, et hakkab kaks korda aastas väljastama toetust vaimulikele, kes esimest korda lähevad koguduse keskele elama.

«Mäletan omast käest, kui raske oli kord noore mehena kogudust teenima asuda, kui majandusraskused segasid sisulist tööd,» sõnab fondi nõukogu esimees Jaan Tammsalu. Tema kinnitusel on toetuse saamiseks seatud väga täpsed kriteeriumid, fondi statuut on kindlalt piiritletud, mis peaks välistama subjektiivsuse kandidaatide seast rahasaajate väljavalimisel.

Teenida sama kogudust vähemalt kolm aastat

Toetuse saamiseks tuleb koostada avaldus, mille allkirjastab kandidaadi praostkonna praost. Avalduses on oluline ära märkida, et kandidaat tuli elama koguduse keskele (sobimatu on variant, et elukohaks on näiteks Tallinn ja teenimiskohaks mõni maakogudus) ja koguduse majanduslik olukord ei võimalda oma vaimulikku toetada. Fond vaatab avaldused väga hoolikalt läbi, positiivse hinnangu puhul kannab toetusraha üle praostkonna arvele.

Järgmise etapina sõlmivad praostkond ja vaimulik lepingu, kus on fikseeritud vaimuliku lubadus teenida kogudust vähemalt kolm aastat. Endastolenevatel põhjustel varem koha pealt lahkunud vaimulik kohustub sama lepingu järgi maksma raha osaliselt tagasi.

Tammsalu sõnul on fond huvitatud, milleks kavatseb kandidaat taotletud raha kasutada. «Kasutus peab olema seotud koguduse heaoluga. Näiteks on öeldud, et saadud raha eest plaanib vaimulik muretseda pruugitud auto, sest ilma sõiduriistata ei pääse ta maakoguduses koguduseliikmeid teenima. Aktsepteeritav on ka näiteks pastoraadi remont perele elamistingimuste loomiseks,» selgitab ta, lisades juurde, et puhkusereisi finantseerimiseks soojale maale fond raha ei anna.

Tammsalu sõnul püüab fond mõjuda motiveerivalt: «Kutsume diakoneid üles jätkama õpinguid ning lubame, et kui nad jõuavad õpetajaordinatsioonini, maksame neile lisaks 15 000 krooni, mis võiks olla stiimuliks jätkata haridusteed.»

EELK Toetusfond – puhtalt Eesti kapitalil

Jaan Tammsalu selgitab, et fond on võimeline maksma aastas umbes 10 vaimulikule esmakordset kohalemineku toetust. Avaldusi vaadatakse läbi kaks korda aastas. Käesoleval korral otsustas fondi nõukogu kahe avalduse osas toetust mitte anda, kuna need ei vastanud toetuse andmise reeglitele.

Fondi, mis toetub puhtalt Eesti kapitalile, ressursid on tulnud kolmest allikast: era-, firma- ja ühe suure EELK koguduse annetustest. Jaan Tammsalu fondi nõukogu esimehena kutsub siinkohal üles kõiki üle keskmise jõukaid EELK kogudusi annetama fondi, kust muu hulgas jagatakse maakoguduse vaimulikule toetust «pehmemaks maandumiseks». Hetkekalkulatsioonide kohaselt suudab fond tegutseda ja põhikirjas sätestatud ülesandeid täita vähemalt aastani 2016.

Esmakordselt said kohalemineku toetust

Mehis Pupart, Torma koguduse õpetaja – 30 000 krooni

Kristjan Luhamets, Kambja koguduse õpetaja – 30 000 krooni

Kaisa Kirikal, Nõva koguduse õpetaja – 30 000 krooni

Anna-Liisa Vaher, Tarvastu koguduse diakon – 15 000 krooni

Lev Lakarin, Harju-Jaani koguduse diakon – 15 000 krooni

Liina Raudvassar