Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Esmaspäeval on paastumaarjapäev

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

25. märtsil on Issanda kuulutamise püha ehk paastumaarjapäev – ainuke neitsi Maarjaga seotud kirikupüha, mida on tavatsenud tähistada ka luterlased. Sellega meenutatakse ingli kuulutust neitsi Maarjale, et ta saab Pühast Vaimust käima peale ja toob ilmale Jeesuse. Piiblis on sellest juttu Luuka evangeeliumi esimeses peatükis.
Issanda kuulutamise püha on peetud hiljemalt 7. sajandist. Tundub siiski, et paljude Eesti kristlaste jaoks see tänapäeval kuigi oluline tähtpäev ei ole. Igatahes internetiotsingu põhjal jääb mulje, et märksa enam tähistavad paastumaarjapäeva hoopis rahvakultuurientusiastid. Nende jaoks on tegemist eelkõige naiste pühaga, mille kiriklikule tagapõhjale tavaliselt palju tähelepanu ei pöörata.
Üks neist kogudustest, kus paastumaarjapäeva puhul siiski eraldi jumalateenistust peetakse, on Põlva Püha Neitsi Maarja kogudus. Tõsi, õpetaja Toomas Nigola kinnitusel on osavõtjaid varasematel aastatel olnud alla kümne ehk teisisõnu sama palju kui tavalistel argipäevamissadel.
Tänavu algab 25. märts õpetaja Nigola jaoks osavõtuga märtsiküüditamise 70. aastapäeva tseremooniast, millele järgneb kirikus paastumaarjapäeva jumalateenistus. Pärast seda on õpetajal puhkepäev nagu esmaspäeviti ikka. Eks puhkaminegi ole osa püha tähistamisest, leiab ta.
Paastumaarjapäeva jutluse põhisõnumiks on Nigola sõnul inkarnatsioon ehk Jumala inimesekssaamine: „nagu õpetaja Jaan Lahe on nii ilusti öelnud, et Jumal sisenes meie aegruumi“.
Rain Soosaar