Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Esimese naiskirikuõpetaja elulugu saksa keeles

/ Autor: / Rubriik: Portreelood / Number:  /

Laine Villenthal. Wir wollen keinen anderen Pfarrer! Die Geschichte der ersten ordi­nierten Pfarrerin in Estland. Leipzig 2017

2017. a möödub 50 aastat Laine Villenthali ordinatsioonist, mis oli 16. novembril 1967.

Selle tähistamiseks andsid Gustav-Adolf-Werk ja Saksa Evangeelse Kiriku (Evangelische Kirche in Deutschland) diasporaa-abi ühendus saksa keeles välja Laine Villenthali biograafia.
Laine Villenthali mälestusteraamat „Sina juhid minu elu. Kuidas ma sain ja jäin kirikuõpetajaks“ ilmus 2007. aastal. Saksakeelse tõlke tegid Merike Schümers-Paas ja Michael Schümers, Saksamaal elav kirikuõpetajatest abielupaar.
„Me oleme õppinud üksteist usaldama ja kedagi teist siia õpetajaks ei taha.“ Pindi koguduse juhatuse eakas esimees ei lasknud end praosti kriitilistest küsimustest eksitada, kui 1965. a esitas kogudus kirikuvalitsusele taotluse jutlustaja Laine Villenthal õpetajaks ordineerida.
Laine Villenthal (1922–2009) oli pärit Läänemaalt. Sõda ja Nõukogude okupatsioon paiskasid korduvalt segi tema eluplaanid. Aga ta jäi endale kindlaks ning alustas lasteaiakasvataja töö kõrvalt teoloogiaõpingutega. Töötas jut­­lustajana Missos ja Pindis, kuni Pindi koguduse taotlus tema ordineerimiseks seadis Eesti luterliku kiriku küsimuse ette: naiste ordineerimine – jah või ei? Toonane otsus avas tee paljudele naistele, kes praegu kirikus teenivad. Laine Villenthal jäi kuni 82. eluaastani kirikutööle.
Villenthali elulugu on põnev läbilõige ja pealtnägija tunnistus Eesti elust ja olust 20. sajandil ning aitab ka Saksamaal paremini mõista Eesti uuema ajaloo keerdkäikusid.
Raamatut saab tellida aadressil verlag@gustav-adolf-werk.de, www.gustav-adolf-werk.de/buecher.html.
Eesti Kirik