Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Esilinastus film viimasest rannarootslasest Maria Murmanist

16.03.2005 | | Rubriik: Uudised

Neljapäeval, 11. märtsil esilinastus Rootsi-Mihkli kirikus dokumentaalfilm «Naine saarelt», film Vormsi saare viimasest rannarootslasest Maria Murmanist. Täna õhtul kell 19 saab filmi näha Tallinna Kinomajas Eesti filmi päevade raames.

 

Pooletunnine film on portreelugu Maria Murmanist, kes kogu oma pika elu elas Vormsi saarel. Teise maailmasõja keerises põgenes enamus paarist tuhandest vormsirootslasest Rootsi, kuid Maria jäi saarele ning elas seal kõrge vanuseni.

Maria Murman hoidis kogu oma elu rannarootslaste keelt, tavasid ja kultuuri. Tema juures võis näha Vormsi rahvariideid ja kuulata tsitri mängu ning rootsikeelset laulu. Maria elu oli tihedalt seotud saare Püha Olavi koguduse ja kirikuga. Oma elu jooksul nägi ta kiriku lagunemist ja taastamist.

Selline naine nagu Maria Murman on tänapäeva kultuuriruumis haruldus. Ta säilitas vaatamata riigikorra muutustele oma identiteedi. Filmis on põimunud üksiklugu ja saare lugu. Ajast, mil rannarootslased olid osa Eestimaa elanikkonnast, ajast, mil nõukogude võim sundis nad Eesti aladelt lahkuma kuni tänase päevani, mil on neil võimalus tagasi pöörduda. Lugu Mariast teadvustab ühtlasi, et rannarootsi kultuur on osake Eesti ja kogu Euroopa kultuuriloost.

Kogu oma elu Vormsil elanud Maria Murman sündis 9. märtsil 1911 ja lahkus meie seast 3. veebruaril 2004. Marial oli palju sõpru rootslaste hulgas ja kaks neist olid Rootsi kuningas ja kuninganna.

Filmi «Naine saarelt» autor on Piret Toomvap, reþissöörid Piret Toomvap ja Mati Schönberg, operaator Mait Mäekivi, produtsent Mati Sepping, rahastaja Kultuurkapital ja Rootsi Saatkond, tootja Estinfilm. Paljude arhiivimaterjalidega aitas filmi valmimisele kaasa Rannarootsi muuseum Haapsalus. Kuna film on varustatud ingliskeelsete subtiitritega, siis on võimalik seda levitada ka väljaspool Eestit, kindlasti Rootsis. Koopiad läkitatakse Rootsi kuningapaarile ja õukonna vaimulikule Henrik Svenungssonile.

11.-19. märtsini kestavad Tallinnas Eesti filmi päevad. Laupäeval demonstreeriti festivali raames Kinomajas Piret Toomvapi ja Mati Schönbergi eelmisel aastal Eesti Kristlikus Televisioonis valminud filme «Päätnitsapäev Saatses» ja «Õpetaja». Viimane on lugu Sangaste koguduse vaimulikust, Karula kooli õpetajast Ivo Pillist, kes peab mehe aukohuseks kodumaa kaitsmist. Täna kell 19 demonstreeritakse samas filmi «Naine saarelt».

Tiiu Pikkur

Tulge ja vaadake Jumala tegusid, kes on kardetav oma tegemistes inimlaste juures. (Ps 66:5)