Esileht » Arvamused » Nädala ringvaade »

Eriolukorra lõpp

20.05.2020 | | Rubriik: Nädala ringvaade

Võitluses uue koroonaviirusega on Eestil esialgu olnud õnne. Seoses nakkusohu vähenemisega lõppes pühapäeval ka üle kahe kuu kestnud eriolukord, ehkki paljud selle ajal kehtestatud piirangud jäävad kehtima ilmselt veel kauaks.

Üldiselt on Eesti aga ühiskonnaelu kitsenduste leevendamisel olnud päris julge. Reedene riigipiiride avamine Läti ja Leeduga äratas seetõttu üsna suurt rahvusvahelist tähelepanu. Esirinnas oleme Euroopas ka usuühendustele seatud piirangute leebuse poolest. Tõsi, näiteks Lätiski lubati möödunud nädalal juba taas jumalateenistusi pidada, kuid siiski korraga mitte rohkem kui 25 inimesele. Soomlased aga saavad jälle kirikusse alles 1. juunist.

Mõned Eesti usuühendused on lisaks riigi poolt nõutule rakendanud omapoolseid täiendavaid ettevaatusabinõusid. Nii piirab Moskva patriarhaadi õigeusu kirik jumalateenistuste ajal pühakojas liikumist ja eeldab kirikulistelt näomaskide kasutamist.

Samuti ei saa salata, et Eesti kogudused näikse kirikute avamiseks hästi valmistunud olevat. Jumalateenistustest osavõtjaid on videopildi ja fotode järgi otsustades ka vähem kui tavapäraselt ning inimesed hoiavad enamasti üksteisega turvalist vahemaad.

Hoolimata headest uudistest ei maksa kaotada valvsust. Mitmete Ida-Aasia riikide kogemus näitab nimelt, et püsiva edu saavutamine nakkusohu tõrjumisel pole kuigi lihtne. Massiline testimine, nakatunute lähikontaktide hoolikas jälgimine ja näomaskide kandmise tava on seal küll üsna häid tulemusi andnud, ent näiteks Lõuna-Koreas ja Singapuris pole uute nakkuskollete tekkimist ikkagi täielikult vältida suudetud.

Kahjuks torkab silma, et ettevaatusabinõude rakendamisel viiruse võimaliku teise laine vältimiseks meie riik teistega võrreldes küll silma ei paista. Sellepärast tasub küllap ka kogudustel oma tavapärase elu juurde tagasipöördumisel ettevaatlikkust ilmutada ning vajadusel arstide ja teiste ekspertidega nõu pidada.

Rain Soosaar

Kui keegi on Kristuses, siis ta on uus loodu, vana on möödunud, vaata, uus on sündinud! (2Kr 5:17)