Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Erinevad teekonnad ühes suunas

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Ümarlaual osalesid Meego Remmel (vasakult), Tarmo Lepp, Aivar Loopalu, Ivo Käsk, Eric Katškovski, Olavi Ilumets ja Lila-shuka das. Kätlin Liimets

7. aprillil toimus Tartu ülikooli Jakobi auditooriumis publikule avatud religioonide ümarlaud, mida juhtis TÜ usuteaduskonna dotsent dr Olga Schihalejev.

Mullu novembris käivitus esmakordselt kampaania «Vabadus uskuda», millega tähistati 25 aasta möödumist usuvabaduse taastamisest Eestis. Tallinnas toimunud üritus oli kolmeosaline: uskude- ja konfessioonidevaheline ümarlaud (publikule suletud), kontsert ja kampaania sotsiaalmeedias.
Idee algatajaks oli Viimse Aja Pühade Jeesuse Kristuse Kiriku (mormoonid) liige Jacqueline Baumer, kes koos Maria Hõbesaluga ja sel aastal anglikaani emeriitpreestri Stiiv Knowersiga korraldamist vedas.
Teist korda toimunud religioonide ümarlaual osalesid Eesti Juudiusu Koguduse liige Eric Katškovski, Viimse Aja Pühade Jeesuse Kristuse Kirikust Tarmo Lepp, Eesti Islami Kogudusest Aivar Loopalu, Eesti Evangeeliumi Kristlaste ja Baptistide Koguduste Liidust pastor Meego Remmel, Seitsmenda Päeva Adventistide Kirikust pastor Ivo Käsk, Eesti Metodisti Kiriku pastor Olavi Ilumets ja Rahvusvahelisest Krišna Teadvuse Ühingust munk Lila-shuka das (Lennart Eistre). Luterlastest oli kutsutud assessor Tauno Toompuu, kes ei saanud perekondlikel põhjustel kaasa lüüa.
Ühine osadus loodi TÜ peahoones lõunasöögil, kus kostitajateks olid krišnaiidid, kes pakkusid oma usulisi reegleid järgides valmistatud maitsvat taimetoitu ja pärnaõie-nõmmliivateed ning «taevalikku» mannapudingut.
Järgnes avatud vestlusring Jakobi ringauditooriumis, mille väitlusjuht dr Schihalejev sõnastas kokkutulemise eesmärgi: «Mõte on selles, et tulevad kokku inimesed erinevatest usukogukondadest ja räägivad, mis on neile tähtis.» Kuulajaid oli ürituse erilisusele vaatamata vähevõitu (umbes 40), ent silma paistis huvi usuteaduskonna õppejõudude seas.
Oma usukogukonna seisukohti sõnastati teemadel, kuidas mõistate Jumalat; kuidas seletada kannatust; mis on hea elu ja kuidas seda teostada; mis on teie religioonis rasket; mida austatakse teistes religioonides; kuidas reageeriksid, kui sinu laps sooviks abielluda teiseusulisega või kui ta annaks teada, et on homoseksuaal jne.
Ümarlaud oli põnev katse tuua ühe laua taha Eesti erinevate usukogukondade liikmed. Valitses sõbralik ja üksteist austav õhkkond ning kõlama jäi mõte, et kuigi erinevaid teid pidi, otsivad kõik religioonid siiralt Jumalat ja see muudab neid paremateks inimesteks.
Sündmuse üks korraldajatest Maria Hõbesalu jäi toimunuga väga rahule. Lisaks rõõmustas teda, et muslimite kogukond avaldas soovi järgnevate ümarlaudade korraldamisel oma panus anda. Uus ümarlaud on plaanis korraldada sügisel koostöös Tallinna ülikooliga.
Kätlin Liimets