Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Enn Soosaare konverents pühendus kaitse vaimule

22.02.2017 | | Rubriik: Kultuurielu

Enn Soosaare konverentsi peaesineja oli kirjanik Sofi Oksanen. Tiiu Pikkur

Tõlkija ja publitsisti Enn Soosaare 80. sünniaastapäevale pühendatud konverents „Kaitse vaim“ peeti 13. veebruaril Tallinna ülikoolis.

Kõnelesid Soome kirjanik Sofi Oksanen, Eesti kaitseväe juhataja Riho Terras ja Soosaare sõbrad ning anti üle eetilise esseistika auhind.
Sofi Oksanen rõhutas oma eesti keeles peetud kõnes, et parim kaitse Eestile on kultuur, mille kaudu on võimalik näidata teistele rahvastele, mida tähendas okupatsioon ja millised võivad olla ohud tulevikus. Ta kinnitas, et just kunagise Nõukogude Liidu ja nüüdse Venemaa propaganda tõttu on teistel riikidel raske mõista, mis siin tegelikult toimus.
„Nõukogude Liit on kogu oma eksistentsi vältel läänes aktiivset mõjutustegevust praktiseerinud. Selle tulemusel on poole Euroopa ajalugu pool sajandit vaadatud läbi nõukogude prisma. See vormis suuna, kuidas harjuti läänes rääkima Nõukogude Liidust ja selle juriidilisest järglasest Venemaast,“ märkis Oksanen ja kutsus üles julgemalt kasutama termineid, mis on kõikidele tuttavad, näiteks rääkima kolonialismist ja sellega seonduvast.
„Meie peame kasutama selliseid väljendeid ja sõnu, mida Venemaa ei taha, et me kasutame – okupatsioon, küüditamised, rahvamõrvad ja kõik see, mida me teame, et siin on juhtunud,“ ütles ta. Kirjanik Sofi Oksanen on silmapaistev julgeoleku analüütik ning on Soomes sel teemal hinnatud esineja. Tema esseed „Sinu vaikimine ei kaitse sind“ saab lugeda 14. veebruari Postimehest.
Kindralleitnant Riho Terras analüüsis oma ettekandes kaitse vaimu olemust, kasutades näitlikustamiseks siili, kasepuravikku ja lapitekki. Ta leidis, et kaitse vaim on alalhoidlikkus ajada omi asju ja torgata kõiki, kui vaja.
Enn Soosaare sõbrad Tallinna praost Jaan Tammsalu, poliitik Mart Nutt, kirjanikud Ülo Tuulik ja Mihkel Mutt ning infoekspert Raul Rebane meenutasid ühises vestlusringis kohtumisi ja jutuajamisi Soosaarega. Ühiselt leiti, et kui Soosaar ei saanud minna maailma, siis ta tegi nii, et maailm tuli tema juurde. Imestama pani tema võime tol ajal infot hankida. Ta oli väga uudishimulik. Ülo Tuulik meenutas, et kui ta oma reisidest rääkis, muutusid Ennu küsimused ajaga üha spetsiifilisemaks.
Enn Soosaare eetilise esseistika auhinna, mida anti välja kuuendat korda, pälvis Sirbis ilmunud artiklite eest helilooja Jüri Reinvere. Auhinna väljaandmist on toetanud LHV pank ja selle suurus on 3000 eurot.
Tiiu Pikkur

Käige nagu valguse lapsed – sest valguse vili on ju igasuguses headuses ja õiguses ja tões. (Ef 5:8b,9)