Esileht » Pühapäevaks » Mõte pühapäevaks »

Enese läbikatsumine

13.08.2015 | | Rubriik: Mõte pühapäevaks

Eestlastele on omane oma rahva võrdlemine teiste rahvastega. Sellise võrdlemise taustal on alati soov olla teistest parem ja edukam. Suurt rõõmu valmistab meie inimesele see, kui meie majandusareng on kiirem kui naabritel või tööpuudus väiksem. Sellise rahvusliku võrdlemisega kaasneb omajagu uhkustki.
Pühapäeva teema kutsub meid võrdlema sellega, mida Jumal meilt ootab. See võrdlus pole enam nii lihtne, sest end Jumala ees läbi katsudes märkame paratamatult ka oma puudusi ja vigu. Jumal ootab, et me armastaksime teda üle kõige ja ligimest nagu iseennast. Ausalt oma südamesse vaadates peame aga sageli tunnistama, et me pole sellega hakkama saanud. Jumala ja ligimese armastamise asemel suudame sageli armastada vaid iseennast ja armastuse asemel on meie elus esikohal hoopis egoism.
Selline Jumala sõnaga enda läbikatsumine ei too kaasa enesekeskset kõrkust, vaid meeleparanduse ja alandlikkuse. Siis peame Jumala ees tunnistama Pauluse kombel: «Sest head, mida ma tahan, ma ei tee, vaid paha, mida ma ei taha, ma teen» (Rm 7:19).
Enda vigade ja nõrkuse tunnistamine viib kristlase otsima Jumala halastust. Meeleparandus, mis sünnib enese läbikatsumisest, kuulub jumalalapse igapäevaelu juurde. Elame siin maailmas vaid Jumala armu varal ja meil pole põhjust olla liigselt enesekindlad, ammugi mitte uhked.
Kaido Soom

Ükski, kes on pannud käe adra külge ja siis vaatab tagasi, ei kõlba Jumala riigile! (Lk 9:62)