Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Persoon kaasajast »

Ene Kõster selgitab, kuidas jõuab jumalateenistus teleekraanile

04.06.2014 | | Rubriik: Persoon kaasajast

Ene Kõster on 15 aastat olnud Eesti Rahvusringhäälingus jumalateenistuste ja kiriklike sündmuste teleülekannete produtsent. Staažikas teletöötaja pälvis EELK meediapreemia hea ja kauaaegse toetava koostöö eest jumalateenistuste ülekannete eetrisse toomisel.

Plaanilisi ülekandeid on aastas seitse, neile lisanduvad veel näiteks vaimulikud laulupeod, tuleva aasta veebruaris saab telerist vaadata ka uue peapiiskopi ametissepühitsemist.
«Olen aastaid olnud pühade ajal kodust ära. Alguses oli eriti kurb, sest abikaasa ja väike laps olid kodus.» Suurema osa sellest 15 aastast on Ene siiski tiimitööd teinud koos oma abikaasa, tunnustatud režissööri Toivo Kõsteriga. Nii on perekond Kõster (poegki oli väiksena alati kaasas) suurtel kirikupühadel telepilti vaatajani toonud. Ikka jõululaupäeva hilisõhtul koju ja varahommikul neli tundi enne I jõulupüha jumalateenistust taas kirikusse.
Praegu käivad ettevalmistused nelipüha teenistuseks, mis seekord on Tartu Salemi koguduse korraldada ja peetakse Tallinnas Rock Cafes. Ülekandeks ettevalmistamine algab kaks aastat varem – 2016. aasta ülekannete kuupäevad on Enel juba kalendris kirjas ja ülekandejaamad tellitud. Täpsed kohad, kust teenistused tulevad, annab Eesti Kirikute Nõukogu teada pool aastat varem.
Koostöö EKNiga on aastatega nii kindlaks läinud, et kohavalikud sobivad telele alati. «Kohad ju korduvad ka,» selgitab Ene. «Kahjuks me ei saa endale kaugemaid sõite lubada, kuigi parema meelega läheksin mõnikord hoopis Lõuna-Eestisse või saartele. Paar korda aastas käime ka väljaspool Tallinna.»
Nelipüha teenistus saab sel aastal salvestatud päev varem, eetrisse minnakse ikka 8. juunil. «Oleme kohtunud pastor Meego Remmeliga ja et tegemist on noorteüritusega, siis nendega ka. Kava on läbi arutatud. Täpse pikkuse pean teada saama vähemalt kuu aega varem, sest siis pannakse kokku saatekava.
Otsesaadet, nagu see tavaliselt on, on sinna üsna raske mahutada. On ette tulnud ka enne teenistuse lõppu saate lõpetamist, mis on väga halb. Õigesse aega mahtumine on otseülekannetel üks raskemaid osi.»

Hea meeskonnatöö
Ene meeskonda kuuluvad peale režissöör Toivo juhtoperaator Märt Viisileht ja juhtvalgustaja Tõnu Simm. Kolm nädalat enne ülekannet peab olema meeskond koos ja täpne kava olemas. Siis koostab produtsent eelarve. Järgmine etapp on tootmisplaan, nädal varem saab meeskonna, umbes 20 inimest, nimeliselt teada.
Kirikuga koostöö algab tunduvalt varem, plaan, kus mis toimub, peab olema täpselt teada. «Päev enne ülekannet teeme kirikus täisproovi. Ülekande päeval tuleme neli tundi varem kohale.» Ülekande ajal on bussis režissöör (Toivo on ise nuppude taga, assistenti ta ei vaja) ja Ene, kes paneb peale ka nimede subtiitreid. Laulusõnad pannakse telemajast. Ja ikka jõuame jutuga tagasi ülekande pikkuse juurde, et tund on tõesti 60 minutit ja mitte rohkem.
Enele on viimase aja ülekannetest eriti meelde jäänud eelmise aasta I jõulupüha jumalateenistus Risti kirikus ja väga hea koostöö koguduse õpetaja Annika Laatsiga.
Tiiu Pikkur

Tulge ja vaadake Jumala tegusid, kes on kardetav oma tegemistes inimlaste juures. (Ps 66:5)