Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Enam kui ööpäev puhast muusikat

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Täpsemalt 25 tundi ja 15 minutit on aasta jooksul Tartu Jaani kirikus muusikaveerandtundidel muusikat tehtud ja kuulatud.
Traditsiooniliselt teevad Jaani kiriku muusikaveerandtundide korraldajad tehtust kokkuvõtteid mai lõpus. Seekord rehkendati kokku 101 veerandtundi, ühtekokku veidi enam kui ööpäeva jagu muusikat viimase 12 kuu jooksul. Enamiku neist – 71 korda – kuulati orelimängu, aga ka teisi instrumente. Kõlanud on omalooming ja improvisatsioon, stiilid gregoriaanist džässini, fuugakunstist minimalismini ja rahvamuusikast rokini.
Enamasti on esinenud kodulinna muusikud-organistid, aga ka pealinlasi ja kaugemaid külalisi. «Juhuslikult käis siin üks Šveitsi organist, kellel palusin sisustada meie veerandtunni,» selgitab Jaani kiriku muusikaveerandtundide korraldaja Elke Unt. «Samuti üsna juhuslikult esines siin Soome tuntud orelimängija Kari Vuola.»
2006. aasta oktoobrist ellu kutsutud muusikaveerandtunnid Jaani kirikus on Elke Undi hinnangul ühendanud Tartu kirikumuusikuid: nelja luteri koguduse muusikud teevad tõhusat koostööd ja toetavad üksteist. «Oleme hakanud rohkem koos käima,» tõdeb Unt.
Koostöö ulatub oikumeenilisse mõõtmesse, sest Jaani kirikus musitseerivad ka teiste konfessioonide muusikud: näiteks katoliku preester isa Miguel tõi Ladina-Ameerika hõngu. Orelisõpru rõõmustab sagedasti Tartu advendikoguduse pastori ja organisti Rein Kalmuse peene tunnetusega orelimäng.
Interpreetide leidmise kohta ütleb Elke Unt, et see on nagu Püha Vaimu juhatus. «Otsin ise esinejaid, ei oota, et keegi end pakkuma tuleks. Seni nende leidmisega muret pole.» Orelipedagoogina ei unusta Unt ka noori: tänavu aprillis musitseerisid Tartu parimad noored pianistid. Noorte julgustamist ja orelimängu juurde toomist peab Elke Unt väga oluliseks.
Tartu linngi peab muusikaveerandtunde linna kultuurielu rikastavaks ettevõtmiseks, sel aastal on seda toetanud Eesti Kultuurkapital ja Tartu Kultuurkapital.
Publiku puudust Jaani kirikus ei kurdeta, tavapärase paarikümne kuulaja seas on ka poole tosina jagu püsivaid muusikahuvilisi. «Üks meie kuulaja on avaldanud ka muusikasoovi: kuulda Bachi-Gounod’ «Ave Mariat»,» naerab Unt.
Muusikaveerandtundidel kogutakse annetusi orelifondi, täpsemalt Jaani kirikule prantsuse romantilise oreli hankimiseks. Kui esimesel hooajal kogunes fondi 2550 krooni, siis eelmisel aastal 2798 krooni ja 7 eurot. 
Muusikaveerandtunnid Jaani kirikus jätkuvad teisipäeviti ja reedeti. Kui Jaani kiriku kellad raekoja kelladega keskpäevase võistumängu lõpetanud on, hakkab kirikus kell 12.15 kõlama muusika.
Lea Jürgenstein

KOMMENTAAR

Endla Nervenen, alaline kuulaja:
Olen käinud muusikat kuulamas kaks aastat. Ühtegi kindlat lemmikut mul pole, kõik muusikud on huvitavad. Olen pensionär, Jaani kirik on ilus koht, kus aega veeta. Ka näitused on siin huvitavad.
Rein Kalmus, oreliveerandtundide esineja:
Noortele pianistidele on see hea võimalus ka orelimuusikaga tegelemiseks. Ei maksa karta, et ei tule välja või ei oska. Kui on andekas muusik, siis on võimalik kõik saavutada pideva tegelemisega. Tulemused ei tule kahe päevaga ega kahe nädalaga. Võib-olla ka kahe kuuga mitte, aga oluline on pidevalt tegelda ja ennast leida.