Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Persoon kaasajast »

Emeriitõpetaja Peeter Karma mõtleb eakaaslastele

21.12.2016 | | Rubriik: Persoon kaasajast

Peeter Karma alustas vaimuliku ametis 1980. aastal. Arhiiv

Kolmandal jõulupühal, 27. detsembril 70-aastaseks saav Peeter Karma elab Põlvas ning on võtnud oma südameasjaks hoida sidet kirikuvalitsuse ja emerituuris olevate ametikaaslaste vahel.

«Eks ma nüüd, mil ise vana ning elus ühte ja teist ka näinud, mõistan oma eakaaslasi paremini kui see, kes veel noor ja kellel elu kõik ees,» mõtiskleb Peeter Karma telefonivestluses Eesti Kirikuga.
Tegelikult pööras ta juba kirikuvalitsuse liikmena aastatel 1994–1997 tähelepanu küsimusele, millistest vahenditest tagada vaimulikele vääriline töötasu ning kuidas pensioneerunud vaimulikele vanaduspensioni maksta.
«Karma mõtles majandusassessorina välja süsteeme, kuidas kirikut majandada. Mõned plaanid olid vettpidavad ja teostatavad, teised kavad jäid ellu rakendamata,» meenutab piiskop Joel Luhamets Peeter Karma panust nende ühisest ajast kirikuvalitsuses. Ta rõhutab, et toonane peapiiskop Jaan Kiivit jun hindas Peeter Karmat väga kõrgelt. Nii assessorina kui ka EELK vaimulike konverentsi kauaaegse juhatuseesimehena.
«Peeter Karmal on elus olnud häid aegu ja raskeid aegu. Viimaseid on ta üle elanud hingelisele inimesele kohaselt, need on teda rusunud,» ütleb piiskop Luhamets, kes on Karmaga tööalaselt palju kokku puutunud. Nende koostöö jätkub. «Vabatahtlikuna hoiab ta sidet emerituuris olijate ja kirikuvalitsuse vahel, varustab konsistooriumi raportitega.» Luhametsa selgitusel on Karma kõiki pensioniealisi küsitlenud ning viinud ennast kurssi nende vajadustega. Just selle alusel püütakse leida olemasolevale pensionile lisa ja nii mõnigi eakas vaimulik on saanud võimaluse külastada tervisekeskust oma tervise kosutamiseks.
Karma ordineeriti õpetajaks jõulukuul 1980. Aga juba üliõpilaspõlves asus ta konsistooriumi otsusega jutlustajaametisse Ida-Harju praostkonda, kui asendas haigestunud praosti-assessorit Esra Rahulat Juuru ja Rapla koguduse teenimisel.
Peeter Karma on teeninud Juuru ja Vahastu (1980–1988), Tallinna Jaani (1989), Torma (1989–1995), Kodavere (1989–1993), Tallinna Peeteli (1995) ja Kambja kogudust (1999–2000).
«Meie koguduse inimesed meenutavad Peeter Karmat kui erakordselt südamlikku ja rõõmsat rahvameest, kelle õpetajaks olemise ajal sõlmiti mitmed sõprussidemed ning koguduses oli väga heal järjel laste- ja noortetöö,» vahendab Torma õpetaja Mehis Pupart, kinnitades, et Torma rahvas ootab oma õpetajat Peeter Karmat ikka külla.
Liina Raudvassar

Kristus ütleb: Kui mind maa pealt ülendatakse, siis ma tõmban kõik enese juurde!  (Jh 12:32)