Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Emakeelepäeval avati Haapsalus piiblinäitus

/ Autor: / Rubriik: Teated / Number:  /

Näituse avab Eesti Piibliseltsi esimees Tiit Salumäe.  Arvo Tarmula14. märtsil kell 11.30 avati Haapsalus Läänemaa muuseumis Kooli tn 2 näitus «Piibel emakeeles», mis on  valminud koostöös Haapsalu Püha Johannese koguduse, Läänemaa muuseumi ja Eesti Piibliseltsiga.
XVII sajandil algas süstemaatiline Piibli tõlkimine eesti keelde, see päädis aastal 1739 eestikeelse Piibli väljaandmisega. Sellest sündmusest alates sai Põhja-Eesti murdest eesti kirjakeele alus. Näitus kajastab Piibli ajalugu ning Piibli ja eesti kirjakeele koosarengut. Muuseumis toimuvas loengusarjas käsitletakse erinevaid aspekte seoses Piibliga.
Näitusel eksponeeritakse eri aegadel trükitud Piibleid eri keeltes ja kultuuriruumis. Infostendidel kajastatakse Piibli ajaloolist arengut, antakse ülevaade erinevatest eestikeelsetest piiblitõlgetest läbi kolmesaja aasta. Eraldi on vaatluse all Piibli mõju eesti keele arengule.
Eksponeeritavad Piiblid pärinevad Lääne praosti Tiit Salumäe erakogust ja Läänemaa muuseumi fondidest, näituse infomaterjali on valmistanud ette Eesti Piibliselts. Esmakordselt on näitusel ühendatud Piiblite eksponeerimine koos mahukate infostendide ja loengusarjaga. Uudne rõhuasetus peaks pakkuma huvi nii kooliõpilastele kui ka vanemaealistele. Külalistel on võimalik tutvuda väga erineva vormi ja kujundusega Piiblitega, samuti algkeelsete, soome-ugri ja teistes keeltes välja antud Piiblitega.
Näituse juurde on kavandatud viiest loengust koosnev sari, infovoldikud ning põhikooliealistele ka muuseumipedagoogiline programm Vanast Testamendist ja selle ajaloolisusest.
4. juunini avatud näitust saab külastada kolmapäevast pühapäevani kell 11–16. Näitusele saab muuseumi pääsmega.
Tasuta loengud toimuvad Läänemaa muuseumi (Kooli tn. 5) Valges saalis (s.o Iloni Imedemaal) ja on avatud kõigile huvilistele. Loengute algus kell 17.30.
Loengute kava
16.3. – praost Tiit Salumäe, «Vaimulik ja Piibel».
30.3. – Pirita kloostri preester Vello Salo, «Piibli tõlkimisest».
13.4. – Tallinna Jaani koguduse õpetaja Arne Hiob, «Piibli maailm».
27.4. – keeleteadlane Kristiina Ross, «Eestikeelse Piibli vanemast tõlkeloost».
11.5. – EPS peasekretär Jaan Bärenson, «Piibli levik maailmas».