Esileht » Elu ja Inimesed » Ühiskond »

Emad on kangelased

12.05.2021 | | Rubriik: Ühiskond
Eha. Sirli Raitma.

Läinud nädala teisipäeval peeti sihtasutuse Väärtustades Elu eestvedamisel virtuaalselt emadepäeva konverentsi.

Seekordne konverents kandis pealkirja „Ema, palun aita mind!“ ja esinema oli kutsutud erinevate eluvaldkondade esindajaid. Kõneldi peresünnitusest, emalt eluks kaasa saadud õpetustest, pere toetusest ja vaimse tasakaalu hoidmisest ning muust.

Muheda huumorisoonega tõi laulja Ivo Linna välja, et tema emal oli hämmastav kartulikoorimise oskus. Aga ta rõhutas, et teist nii lootusetult head inimest kui oli tema ema, ta ei teagi. Ema kannatas välja kõik, mis iganes kolm poega ette võtsid, ega teinud etteheiteid. Piisas ema pilgust – tulevane laulja tundis tehtu pärast piinlikkust ja kahetsust. Ta lisas, et see ema pilk on saatnud teda kogu elu ja hoidnud teda ree pealt kukkumast.

Et emad on inspireerivad, terapeudid iseendale ja teistele, kõneles fotokunstnik Annika Haas. Ema meenutamine fotode kaudu on teraapiline – nii et elagu fototeraapia, võiks inspireeriva ettekande lühidalt kokku võtta. Täpsemalt aga kõneles ta Londonis elava eesti fotograafi Sirli Raitma portreeseeria „Eha“ sünnist. Neid fotosid emast (pildil) saab juuni keskpaigani näha näitusel fotomuuseumis. See lugu õpetab märkama ja koos emaga tegema ka midagi esmapilgul pöörast.

Õpetaja Kristjan Luhamets tõdes, et mure eest ei saa põgeneda, küll aga saab selle ära anda. Ta kutsus mõtlema Loojale heal ajal, hoidma pilku kõrgemal, valmistuma igaveseks eluks ja talletama endasse tänulikku meelt. Siis võib ka raskel ajal vaimselt tugevaks ja erksaks jääda. Ta tõi praktikast esile, et kõige raskem on täita kümnest käsust just neljandat – sina pead austama oma isa ja ema. 

„Emad on kangelased,“ tõdes konverentsi juhtinud Hannes Hermaküla. Konverentsi saab järelvaadata Postimehe vahendusel ja soovitan seda teha. Mõeldes emale, mõjub see toetavalt ka meile, lastele. Vanusest sõltumata.

Rita Puidet

Järelikult ei ole te nüüd enam võõrad ja majalised, vaid pühade kaaskodanikud ja Jumala kodakondsed. (Ef 2:19)