Slava Ukraine
Esileht » Arvamused » Nädala ringvaade »

Ema Teresa jälgedes

23.12.2015 | | Rubriik: Nädala ringvaade

Ka pühade-eelsel nädalal polnud uudistest puudus. Poliitikaelu jätkus tavapärases rütmis ning paljusid eestlasigi haaras kaasa uue «Tähesõdade» filmi ekraanile jõudmine. Meedia tähelepanu köitis aga ka paavsti otsus Ema Teresa peatse pühakukskuulutamise kohta. Albaania päritolu roomakatoliku nunn Anjezë Gonxhe Bojaxhiu (1910–1997), kes on rohkem tuntud Ema Teresa nime all, oli tõenäoliselt üks XX sajandi kuulsamaid kristlasi. Ta pühendas oma elu vaeste eest hoolitsemisele Indias ja pälvis sellega suure lugupidamise maailma avalikkuse silmis. 1979. aastal anti Ema Teresale Nobeli rahupreemia ning juba ta eluajal räägiti temast kui tulevasest pühakust.
Tõsi, kuuldub ka kriitilisi noote. Mõned heidavad Ema Teresale ette konservatiivseid vaateid abielu- ja perekonnaküsimustes ning teised kahtlustavad, et vaeste eest hoolitsemine oli ainult misjonitöö kattevarjuks. Väidetakse ka, et Ema Teresa ei kasutanud talle annetatud raha alati otstarbekalt ning tema nunnad ei olnud hoolekandetöös piisavalt asjatundlikud. Ja muidugi on põhjust olla skeptiline imetegude suhtes, mida Ema Teresa pärast surma olevat sooritanud. Ent enamik reaktsioonidest tema pühakuks kuulutamisele on siiski olnud väga positiivsed. Seega võib öelda, et oma tegevusega võitis Ema Teresa paljude mittekristlaste lugupidamise ja oli seega mõjus Kristuse tunnistaja. Mitmed neist, kes temaga kokku puutusid, pöördusid ristiusku.
Vaevalt kõlab ka jõulusõnum Jumala armastusest veenvana, kui maailm ei näe sellest inspireeritud häid tegusid. Pole ilmselt juhus, et paljude heategevuslike ettevõtmiste juures mängivad Eestiski olulist rolli just kristlased. Mainigem kasvõi kaasalöömist toidupankade töös ja hiljutist kampaaniat põgenikelaagrite laste heaks. Ometi võib arvata, et kiriku nähtavus ja tõsiseltvõetavus meie ühiskonnas võiks märksa suurem olla, kui halastus- ja sotsiaaltööle senisest enam tähelepanu pöörataks, ja see haaraks kaasa palju rohkem koguduste liikmeid.
Rain Soosaar

Igaühelt, kellele on antud palju, nõutakse palju, ja kelle hoolde on jäetud palju, sellelt küsitakse veel rohkem. (Lk 12:48)