Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Elu oma ülevuses ja huvitavuses

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Viljandi praostkonna sinodi koosolekul Kolga-Jaanis valiti praostiks Marko Tiitus ja abipraostiks Hedi Vilumaa, kinnitati praostkonna tegevus- ja majandusaruanne ning võeti vastu 2007. a eelarve. Kiriku sõbra austava tiitli sai Viljandi muusikaelu korraldaja Aivar Trallmann ning aasta töötegija on Põltsamaa kirikla perenaine Tiia Truumees.

Seitsmeaastase vahe järel oli sinodi võõrustaja taas Kolga-Jaani kogudus. Toona toimus sinodikoosolek vastvalminud pastoraadi saalis, nüüd aga vaeti praostkonna elu juhatuse esimehe Hovard Nurme taastatavas Villem Reimani nimelises rahvamajas.

See fakt sümboliseerib meie arengut üsna hästi: ehitatakse, taastakse, tehakse koostööd, hinnatakse minevikupärandit, ollakse lootusrikas. Sellesse lootusrikkasse, minevikupärandit hindavasse õhustikku sobis väga hästi korp! Fraternitas Liviensise noore majordoomuse Ardi Siilabergi ettekanne Villlem Reimanist.

Külavaimulikust, kes edendas Eesti haridus- ja kultuurielu, rahvuslikku ning karskusliikumist, osales Eesti Rahva Muuseumi asutamisel, toimetas Õpetatud Eesti Seltsi väljaandeid, EÜSi albumeid, Eesti haridusseltside aastaraamatut ja oli seotud muu kirjandusliku tegevusega. Oma kuulsa eelkäija jälgedes käiv ja sama mitmekülgne õpetaja Ants Tooming (muu hulgas ka Villem Reimani Kolleegiumi asutajaliige ja esimees), sai kiita ka sinodit tervitama tulnud Kolga-Jaani vallavanema Kalevi Kauri käest.

Töine aasta

Valla ja koguduse ladusa koostöö esiletoomise kõrval tõi vallajuht muheda näite kirikuõpetaja isiklikust mõjust – külavahel särava näoga ringiliikuvat vaimulikku vaadates ei julge ta ka ise mornilt välja tulla.

Teine tervitus sinodiliikmetele tuli üsna kaugelt. Superintendent Dietmar Rehse tervituse edastanud Ursula Mally, Linda Niemann, Gerlinde Theurich-Heumann ja Detlev Dreher Bramsche kirikuringkonna partnerlustöörühmast olid ajastanud oma külaskäigu just praosti valimise ajaks.

Ja nende ajavalikut tuleb nutikaks pidada – vähemalt Viljandi praostkonna sinod pole mingisugune paraadlik ja kuiv esindusüritus, vaid elu ise oma ülevuses ja huvitavuses (ilma jutumärkideta), mil ühe päeva jooksul saab ülevaate praostkonna muredest ja rõõmudest ning tuttavaks kõikide vaimulike ja muude tublide inimestega.

Aasta 2006 on olnud töine. Mullu oli praostkonnas 4237 liikmemaksu maksjat. Langus oli 56 liiget. Ristiti 152, leeritati 134 inimest. Matuseid oli 352. Kuigi mõne talituse osas oli pisukene langus, võib olukorda pidada pigem stabiilseks. Rõõmustab laulatuste arvu kasv: 44 paari 42 asemel tunamullusega võrreldes.

Väikese, aga agara koguduse statistika annab välja tänavu kaheksakümneseks saava emeriitvaimuliku Helmut Mõtsniku tööaasta – 29 teenistust, 12 palvust, 4 ristimist, 2 paari laulatus, 8 matust.

Optimistlik peapiiskop

Praosti valimine toimus suurema diskussioonita. Seni mitu aastat kohusetäitjana praosti ülesandeid täitnud Rein Schihalejev ei kandideerinud ning peapiiskop Andres Põder esitas sinodile praosti kandidaadiks Viljandi Jaani koguduse õpetaja Marko Tiituse, kes sai üsna üksmeelse toetuse. Abipraosti kohusetäitjaks hääletati Kõpu koguduse vaimulik Hedi Vilumaa.

Sinodi koosoleku optimistliku tonaalsusega haakus peapiiskop Andres Põderi sõnavõtt. Oma tänus praostkonna töötegijatele julgustas ta meid olema eeskujuks noortele, sest nagu loosungi kohaselt Euroopa vajab vaimu, nii vajab ka Eesti vaimu. Peapiiskop kinnitas, et oleme kahanevast kirikust saamas kasvavaks kirikuks.

Sinodi koosolek lõppes rühmatööga kiriku oma lehe, Eesti Kiriku loetavuse ja levitamise teemadel.

Toivo Vilumaa, praostkonna sekretär