Esileht » Uudis » Uudised »

Ekskurss kristlusse liberaalse teoloogia isalt

09.02.2010 | | Rubriik: Uudised

 Lääne filosoofia ja ühiskonnateaduste võtmetekste tutvustavas sarjas «Avatud Eesti raamat» ilmus Ilmamaa kirjastuselt Tartus sündinud ja Saksa ülikoolides teoloogina nime teinud Adolf von Harnacki (1851–1930) raamat «Kristluse olemus».
Tõlkinud on Anne Burghardt, kommentaarid ja järelsõna on Arne Hiobilt. Teos põhineb 1899.–1900. a Berliini ülikoolis peetud loengutel, seda trükiti korduvalt mitmetesse keeltesse, ka eesti keelde. Esmatõlke tegi Tallinna Püha Vaimu koguduse õpetaja Theodor Tallmeister ja see ilmus järjejutuna ajakirjas Protestantline Ilm pealkirja all «Milles seisab ristiusk».
Loa eestinduseks andis Eesti päritolu autor ise, kes kuni oma Tartu ülikooli teoloogiaprofessorist isa Theodosius Harnacki surmani 1889. a külastas regulaarselt sünnimaad.
Raamatusse koondatud loen­gutes selgitas Harnack laiemale avalikkusele, mida üldsekujutab endast kristlik usk ja kristlus. Tema lähtepositsiooniks on veendumus, et kristlik usk ja teoloogia on mõistetavad siis, kui neid uuritakse ja selgitatakse ajalooliselt.

Liina Raudvassar

See ongi võit, mis on võitnud ära maailma – meie usk. (1Jh 5:4c)