Esileht » Online » Online artiklid »

Einike Pilli: kriisiaja kristlikke märkamisi

27.04.2020 | | Rubriik: Online artiklid

Nagu paljud teised organisatsioonid, on pandeemiaga pidanud kohanema ka kristlikud kogudused. Mõned asjad on kohanemise teinud lihtsamaks, mõned raskemaks.

Mis teeb praeguse olukorra kiriku jaoks kergemaks? Kui kujundlikult öelda, on nähtamatu kontaktihoidmine alati olnud usu osa. Jumal on kristlaste jaoks tõeline ka siis, kui ta nähtaval kujul pühapäeva hommikul kirikusse ei ilmu. Viimselt koosneb kirik kõigi aegade ja uskkondade kristlastest, ületades geograafilisi ja ajalisi piire. Kokkukuuluvus omavahel ja Jumalaga jääb alles ka siis, kui koguduse liikmed silmast silma kokku ei saa, vaid üksteise ja leinava maailma eest Zoomi keskkonnas palvetavad või Facebookis kordamööda piiblit loevad. Virtuaalne kogudus on samamoodi kogudus.

Teiseks on kogudused pidanud ajaloos ikka ja jälle kohanema muutunud tingimustega. Hea näide on olnud esimestel sajanditel ja nõukogude ajal tagakiusu tõttu kodudes kogunemine. Kohanemisvõime – olulist siiski säilitades – on nii kiriku kui ka iga teise organisatsiooni elujõu tunnus.

Ning viimaks on kristlik sõnum alati lootuse sõnum. Ükskõik kui rasketest aegadest läbi minnakse, see ei ole umbtee. Äsjaste ülestõusmispühade valguses võiks öelda: isegi surmaga ei lõpe kõik. Surm on ainult koma, mitte punkt. Jumalal on viimane sõna.

Mõned asjad on läinud raskemaks. Need on kriisiaja proovikivid. Nädalapäevad tagasi toimus veebiseminar «Kriisiaja koguduse võimalused». Arutasime, mis on tõeliselt oluline. Virtuaalsed keskkonnad ja loomingulised tehnilised lahendused, tänu millele koguduse töö praegu toimib, on tähtsad, kuid need ei asenda isiklikke suhteid ja hoolimist.

Edasi loe Tartu Postimehest.

Kandke üksteise koormaid, nõnda te täidate Kristuse seadust. (Gl 6:1)