Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Ei väsi vaimustumast

22.12.2006 | | Rubriik: Kirikuelu

Hiiumaa Kärdla koguduse segakoori hoiab oma valitsuskepi all Evald Teras.

Mäletamatutest aegadest Kärdla kirikuga seotud Evald Teras, seda muidugi Evaldi elueaga mõõtes, on kodukirikust ära olnud vaid õpinguperioodil 1952–57, kui ta tudeeris alma materis ajalugu ja Tallinna muusikakoolis 1967–72 koorijuhtimist.

Kaks ametit tagasid leiva koolipõllul, kus ta jagas teadmisi laulmises ja kunstiajaloos kuni 2004. aastani.

Lauluhuviline Evald osales koguduse segakooris ja oli seal enda sõnul vahepeal ainuke meeshääl. Kui aga õpetaja Jaanus Jalakas perega mandrile kolis, jäi koor juhita. (Koorijuht oli Anne Jalakas.) Nii on ta ise viimased 10 aastat koori juhtinud. Praegu laulab kooris 18–20 inimest, neist kolmandik mehed ja veidi alla poolte nooremad inimesed.

Evald ütleb, et kui Koit Randus, Kristiina Harjak, Marie Tolpa ja veel mõni kohal on, siis võib kindla peale laulda –  koor kohe kõlab. Korra nädalas tehakse proovi ja lõpetatakse kooriharjutus Meie Isa palvega. Kogemustega koorijuht ütleb, et rahvas tahab väga laulda ja nii pole tema suutnud tööd lõpetada. Kodust proovi käia on küll juba raske, aga diakon Triin Simson on talle sohvriks olnud.

Kui me detsembri alguses juttu ajasime, ütles Evald Teras vaimustunult, et praegu harjutab koor usinalt Olev Sau laulu «Jõuluöö», et see õigeks ajaks selgeks saaks ja jõuluõhtul kirikus võiks kõlada. 1. advendipühapäeval aga esinesid kõik Hiiumaa täiskasvanute koorid kontserdiga Kärdla ja Reigi kirikus. Koorijuht ütles küll, et Pühalepa koor kooslaulmisel ei osale, aga kuna pool Pühalepa lauljaist laulab nagunii teistes koorides, siis vahet ei ole.

Oma tööd teeb Evald armastusest laulu, inimeste ja Jumala vastu, kuid on kingituseks saanud näiteks kirikulehe aastatellimuse.

Täna on Evaldil sünnipäev, tema vanuseks kirjutatakse number 77. Üks asi on Evaldil elus veel tegemata – ta pole leeris käinud, tunnistab ta häbelikult. Aga praegu on ta seda meelt, et tema vanuses oleks imelik leeritundi minna.

Rita Puidet

Käige nagu valguse lapsed – sest valguse vili on ju igasuguses headuses ja õiguses ja tões. (Ef 5:8b,9)