Esileht » Uudis » Esileht »

Ei ole midagi ilusamat kui kanda kristlikku sõnumit

09.03.2010 | | Rubriik: Esileht, Uudised

Mari Teinilä (Kotimaa), Sirje Semm ja Inga Reča (Svētdienas Rīts) – kolme kristliku väljaande peatoimetajad meie lehe taasilmumise 20. aastapäeva pidulikul vastuvõtul. Foto: Rita Puidet  Eesti Kiriku sõsarlehed Soomes ja Lätis köidavad lugejaid oikumeenilise sisu ja kirikuelus aktuaalse infoga.
Soome kristliku nädalalehe Kotimaa peatoimetaja Mari Teinilä sõnul mõeldakse enne iga loo kirjutamist väga põhjalikult läbi, mis oleks lehelugeja jaoks põnev, oluline ja huvitav.
«Kotimaa eesmärk pole evangeliseerida, vaid puudutada inimesi, kes on kirikuga seotud. Näiteks on Soomes praegu debati teemadeks samasooliste kiriklik õnnistamine ja naiste ordineerimine ning ka ajaleht püüab neis küsimustes kaasa rääkida. Lugejatest pooled on kirikuga seotud inimesed, kellele tellitakse leht koguduse kaudu, ja pooled on eraisikud, keda kirikuasjad huvitavad. Seega teeme me ajalehte ennekõike neile, kes käivad igal pühapäeval jumalateenistusel ning võtavad osa koguduse juhtkonna valimistest.»
Ajaleht Kotimaa on suurim kristlik väljaanne Soomes, selle tiraaž ulatub 85 000ni, tellijaid on 43 000.
«Lisaks Kotimaale on Soomes palju kristlikke ajalehti, mis suunatud erinevatele äratusliikumistele. Meie lehe eripära on see, et püüame kõiki suundumusi puudutada ja kõigile midagi pakkuda. Me ei ole ühe äratusliikumise ajaleht, vaid lähtume oikumeenilisest põhimõttest. Seepärast on ka meie lugejate profiil seinast seina,» lausub Teinilä, kes asus Kotimaa toimetust juhtima möödunud aasta kevadel, olles esimene naine selles ametis lehe 104 aasta pikkuses ajaloos.
«Ei ole midagi ilusamat kui töö, mille kaudu saab kristlikku sõnumit edasi viia ja kirjutada nendest asjadest, millel on tähendus,» on Teinilä kindel.
Et lehe väljaandmine pole meelakkumine, teavad asjaosalised hästi. Läti kirikulehe Svētdienas Rīts peatoimetaja Inga Reča sõnul on praegused ajad iseäranis keerulised. «Ehkki meie tiraažid on Eesti Kirikuga üsna ühesuurused, ei saa meie Lätis erinevalt siinsest lehest riigilt mingisugust toetust. Ainus põhjendus sellele on tõdemus, et kirik ja riik on Lätis lahutatud.
Kuni sügiseni ilmus Svētdienas Rīts nädalalehena, praegu veel kaks korda kuus, aga juba aprillist vaid kord kuus. Kirjutajaks ja toimetajaks jään ainult mina, lisaks veel küljendaja ja korrektor, kes töötavad ajutise lepingu alusel. Praegu ei kujuta ette, kuidas me oma töö ära teeme. Lätis on rasked ajad. Palvetame üksteise eest,» on Reča murelik. Samas tõdeb ta, et sõsarlehelt on palju õppida, ning peab tähtsaks koostööd kahe lehe ja kahe kiriku vahel.
«Teen omalt poolt palju, et meie suhtlemine võiks muutuda tihedamaks ning kokkusaamised iseenesestmõistetavaks. Meie ajaleht on asutatud 1920. aastal Riias, sarnaselt Eesti Kirikuga pole me nõukogude ajal ilmuda saanud, kuid nüüd teeme tasapisi oma tööd.»

Peatoimetajatega vestlesid
Merje Talvik ja
Mari Paenurm

See ongi võit, mis on võitnud ära maailma – meie usk. (1Jh 5:4c)