Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Eetilise esseistika auhinna pälvis Ilmar Raag

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Ilmar Raag on öelnud, et essee on natuke aristokraatlik ajaviide. Arho TuhkruEnn Soosaare 75. sünniaastapäeval, 13. veebruaril andis temanimeline sihtasutus välja esimese eetilise esseistika auhinna.

President Toomas Hendrik Ilveselt auhinna vastu võtnud filmimees Ilmar Raag ütles, et «essee funktsioon on tekitada ühiskonda selliseid sõnumeid, mida poliitikud ei saa välja öelda, sest neid rõhub imperatiiv, et nad peavad ütlema enam-vähem meeldivaid sõnumeid, et olla võimul». Auhind anti Ilmar Raagile Postimehes ilmunud essee «Kultuuritust ei ole olemas» eest.
Samal üritusel esitleti ka Enn Soosaare mahukat esseede ja artiklite kogumikku, millega on liidetud varem ilmunud raamat «Nuripidine aastasada». Teosele eessõna kirjutanud kirjanik Ülo Tuulik, kes 40 aastat oli olnud Enn Soosaare heaks sõbraks, ütles, et kirikuõpetaja Albert Soosaare pojana kasvanud mehe tekstides jäi puutumata Jumala nimi, sest «Jumala nimi oli püha». Vaid ühe erandiga, mille Ülo Tuulik ka välja tõi. 2009. aastal antud intervjuus on Enn Soosaar öelnud: «…pole võimalik homo sapienside ühiskonnast kaotada rumalust, alpust, isekust, meeletust. Üksikisiku teiseks saamine tänu Jumala armule ja Kristuse lunastusele on võimalik.»
Kaks aastat tagasi 10. veebruaril meie seast lahkunud Enn Soosaar oli inimene, kellelt kogu Eestimaa õppis nii tegudes kui sõnades. Toomas Paul on Enn Soosaart meenutades Eesti Kirikus kirjutanud: «Uuel ajal, kui ta tõlkimise asemel pühendus poliitikale, olid tema esseed ja kolumnid niisama kõrgel professionaal­sel ja vaimsel tasemel nagu kõik ta tõlketööd. Ennu latt oli väga kõrgel ning ta ületas selle alati.»
Sirje Semm