Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Eestis peagi 140 kirikuõpetajal abielu sõlmimise õigus

/ Autor: / Rubriik: Uudis, Uudised / Number:  /

Vastavalt 1. detsembril 2001 jõustunud perekonnaseaduse muudatustele anti vastava ettevalmistuse saanud vaimulikele õigus riigiametnikuna sõlmida riiklikult abielu.
Registreerimisõigust taotlevad kirikuõpetajad peavad kõigepealt läbima koolituse, kus neile selgitatakse kogu protseduuri. Sellele järgneb vaimulike atesteerimine, mille käigus vaimulikud kirjeldavad kogu protsessi ja täidavad abieluakti ja abielutunnistuse näidise.
Read täienevad
Alates 2001. aasta 1. detsembrist kuni 2004. aasta 1. septembrini on vaimulikud üle Eesti sõlminud 1308 abielu; 2001. aasta detsembris 12, 2002. aastal 465, 2003. aastal 470 abielu ning 2004. aasta kaheksa kuuga 361 abielu.
Esimese koolituse ja atestatsiooni läbis 102 kirikuõpetajat, neist 50 EELKst. Hetkel omab õigust riiklikult abielu registreerida 133 vaimulikku.
Sel sügisel toimunud riikliku abielu registreerimise koolitusele läks 18 kirikuõpetajat, eksamile läks neist 14. Asja tõsidust näitab see, et vaid 7 läbisid atesteerimise edukalt ja said õiguse riigiametnikuna sõlmida abielu. Neist 3 õpetajat teenib EELK ridades, 3 baptistide liidus ja 1 Viimse Aja Püha Jeesuse Kristuse kiriku Eesti koguduses.
Eesti Vabariigi siseministeeriumi usuasjade osakonna juhataja Ilmo Au ütles, et nüüd jääb vaid oodata nende seitsme taotlust saada vastav õigus ja siis on Eesti 140 õpetajal õigus laulatusel tegutseda riigiametnikuna.
Vältida eksitusi
Ilmo Au märkis, et tulevikus on kavas hakata tegema täienduskoolitusi selleks, et vaimulikud võiksid värskendada omandatud teadmisi. Au kinnitusel tingib seda asjaolu, et vaimulike töökoormus võrreldes perekonnaseisu ametnikega on siiski väiksem ja sellest sõltuvalt kipuvad omandatud oskused ununema.
Seetõttu tuleb ette vigu vaimulike poolt täidetud dokumentatsioonis, kuigi igal koolitusel soovitatakse kirikuõpetajatel enne abiellujatelt allkirjade võtmist konsulteerida igaks juhuks kohaliku perekonnaseisuametnikuga, kellel on kogenud silm avastamaks kogemata dokumentidesse sattunud eksitusi.
Au lisas, et kunagi vastu võetud otsus anda vaimulikele võimalus laulatusega üheaegselt abielu registreerida, on leidnud suurt rahulolu ja poolehoidu inimeste hulgas. On olnud isegi juhtumeid, kus vaimulik tuleb koolitusele, sest tema koguduse inimesed seda ootavad.
Meeli Pärtelpoeg