Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Eestimaa sai ühe talve­- kiriku võrra rikkamaks

09.11.2018 | | Rubriik: Uudised

Õpetaja Kaido Saak kutsub talvekirikusse sisse astuma.

21. oktoobril oli Karuse Margareeta kogudusel eriline päev.

Aasta tagasi istusid koguduse diakon Meelis Malk ja koguduse liige (projektijuht) Aili Ilves ühiselt laua taga ning kirjutasid projekti Euroopa Liidu maaelu arendamise programmile Leader, et saada raha talvekiriku ehitamiseks. Hoone iseenesest oli juba olemas kiriku kabeli näol, millel ei olnud viimasel ajal õiget otstarvet. Ideegi oli juba üpris ammune. Ja kabeli rekonstrueerimise projekt oli ka olemas. Veel oli puudu raha.

Projekti toel
Õnneks on Kodukant Läänemaa Leaderi programmi strateegiliste meetmete hulgas meede „Elukeskkonna parandamine, mille eesmärgiks on piirkonna eripära hoidmine ja arendamine ning piirkonna arenguks vajalike teenuste kättesaadavuse suurendamine“. Leidsime, et meie talvekiriku idee sobib selle meetme alla väga hästi.
Projekti eesmärk on teenida inimesi mugavamates tingimustes ja samas on rekonstrueeritud kabel, millega on tagatud kultuuripärandi objekti säilimine ja kasutamine. Projekti maksumus oli 32 660 eurot, millest toetuse osa 27 660 eurot. Ülejäänu panustas kogudus omaosalusena. Tööde tegijaks oli OÜ Restech Läänemaalt.
Karuse kirik on tüüpiline keskaja kirik. Esmamainitud aastast 1267. Sellest tulenevalt on kirik aasta ringi külm. Kogudusel puudub käesoleval ajal võimalus renoveerida kogu pühakoda ja rajada tänapäevane küttesüsteem.
Seega on kabelist talvekiriku rajamine mugav lahendus. Talvekirikus on 15 kohta. See on esialgu piisav, arvestades regulaarselt jumalateenistusel osalejatega. Küll aga loodame, et tänu parematele tingimustele kirikuliste arv kasvab.

Talvekirik võttis vastu
21. oktoober algas lõikustänupüha teenistusega veel suures kirikus. Osalejaid oli üllatavalt palju nii lähemalt kui kaugemalt. Nagu Tallinna Jaani koguduse abiõpetaja Arne Hiob oma Facebooki-postituses hiljaaegu kirjutas: „Lõikus on palju laiem nähtus kui viljakorjamine põllult. Piiblis räägitakse lõikustunnist kogu ilmamaale. Nii ei peaks ka meie lõikustänupühal mõtlema mitte ainult toidule laual, vaid viljale kogu meie elus.“
Meiegi olime sel päeval eelkõige tänulikud selle eest, et Jumal on andnud meile võimaluse saada osa talvekiriku rajamisest. Kui teenistus läbi oli, suundusime kogu seltskonnaga talvekirikusse. Diakon Meelis Malk ja õpetaja Kaido Saak avasid uksed ning palusid kõigil lahkesti sisse tulla. Ja nagu öeldakse, et häid lambaid mahub palju ühte lauta, siis mahtusime meiegi kõik koos sinna sisse ära.
Vanemad inimesed said istuma, osa rahvast seisis püsti. Õpetaja ja diakon pühitsesid talvekiriku. Kogu tseremooniat kaunistas oma lauludega Martna koguduse koor: „Hooli ja hoia, hoia ja hooli. Imetle maailma mõlemaid pooli. Valget ja musta, külma ja sooja, päikest, mis tõuseb, ja kuud, mis läeb looja … See, mida külvad, kord kannab vilja!“ Martna koguduse õpetaja Küllike Valk andis üle kingituse.

Tänutundes
Projekti kirjutamine on vilja kandnud ja talvekirik on valmis kasutamiseks. Kingitused vastu võetud ja pildid tehtud, suundusime tagasi suurde kirikusse, et osa saada kohvilauast.
Enne seda luges projektijuht ja UI üliõpilane Aili Ilves veel tänupalve: „Me oleme tänulikud selle eest, et Jumal on olnud meile teenäitajaks ja aidanud inimestel teha õigeid otsuseid, tänu millele on meil täna valmis saanud talvekirik. Me palume juhatust ka edaspidiseks, et Jumal juhataks meid õigete allikate juurde, leidmaks vahendeid suure kiriku muutmiseks ilusamaks ja hubasemaks kohaks, et me ükskord taas saaksime tänutundes tulla ja tähistada lõikuspüha! Aamen.“
Aili Ilves,
Karuse Margareeta koguduse liige

talvekirik 2

Kaido Saak (paremal) ja Meelis Malk pühitsevad Karuse koguduse talvekiriku, mis rajati kabelisse.
2 x Tiia Treimann-Differt

Pildigalerii:

Püha, püha, püha on vägede Issand! Kõik maailm on täis tema au! (Js 6:3)