Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Eestimaa kogudustes on alliansspalvenädal

14.01.2015 | | Rubriik: Kirikuelu

Kukk,MihkelAllianssnädala ametlik toimumisaeg on 11.–18. jaanuarini, kuid mõnes kohas korraldati see varem.

Nagu tavaks, korraldatakse tänavugi üle Eesti alliansspalvenädala raames jumalateenistusi ja palvusi, kus koguduse oma vaimuliku asemel jutlustab mõne teise ümbruskonnas tegutseva konfessiooni esindaja.
Ülemaailmne palvenädal on XIX sajandi keskel USAst alguse saanud allianssliikumise tuntuim ettevõtmine. Liikumise eesmärgiks on edendada erinevate protestantlike konfessioonide koostööd.
Eestis on selles kaasa löönud iseäranis metodistid, EEKBKLi koondunud usuliikumised ja vennastekoguduse taustaga luterlased. Alliansskomitee moodustati meil pärast Eesti iseseisvumist ja esimene palvenädal peeti 1927. aastal.
Taasiseseisvunud Eestis on alliansspalvenädal leidnud järjest suuremat kandepinda. Sellest võtavad osa luterlased, baptistid, metodistid, adventistid, nelipühilased ja väiksemad vabakogudused. Ka mõned õigeusu ja katoliku kogudused löövad kaasa. Peale suuremate linnade toimub allianssnädala üritusi päris väikesteski kohtades, näiteks Järvakandis, Haljalas ja Lihulas. Täpsema kava leiab Eesti Evangeelse Alliansi (EAA) kodulehelt www.allianss.ee.
EEA president ja EELK Rap­la koguduse õpetaja Mihkel Kukk (pildil) leiab, et palvenädala kasvava populaarsuse taga on Eesti oikumeenilise liikumise traditsioonid, aga ka äratundmine, et kristlaste ühtehoidmine on praegu hädavajalik.
«Soov ühiselt Jumala ette tulla ning koos oma maa ja rahva tuleviku pärast palvetada on tingitud ka nendest väljakutsetest, mida ühiskond on ise meie ette toonud. Kasvõi kooseluseaduse läbisurumine ja paljud muud tõsised teemad,» ütles Mihkel Kukk.
Rain Soosaar

Tuleb inimesi idast ja läänest, põhjast ja lõunast, ja nad istuvad lauas Jumala riigis. (Lk 13:29)