Slava Ukraine
Esileht » Teated ja Kuulutused » Teated »

Eestikeelsed piiblid ja ajalooline graafika Mikkeli muuseumis

06.11.2013 | | Rubriik: Teated

Mikkeli muuseumis Tallinnas Weizenbergi 28 saab järgmise aasta 2. märtsini vaadata näitust «Alguses oli sõna. Ajaloolised piiblid Jaan Paruski kogust».
Näitusega tähistatakse muuhulgas 275 aasta möödumist esimese eestikeelse piibli ilmumisest. Eestikeelse vaimuliku kirjasõna kõrval leidub kogus ka saksakeelseid kordusväljaandeid Martin Lutheri piiblitõlkest ning haruldasi näiteid õigeusu vaimuliku ja liturgilise kirjanduse väljaannetest.
«Omakeelne piibel on eesti raamatu-, kirjandus- ja kunstikultuuri tüvitekst, mille kultuuriloolise ja vaimuliku tähendusvälja kõrval avab käesolev näitus ajalooliste väljaannete tüpograafia ja köitekunsti esteetilist maailma,» sõnab näituse kuraator Kerttu Männiste.
Näitus kutsub märkama ajalooliste trükiste kõrget väärtust tarbekunsti teostena ning võimalust jälgida nahakunsti tehnikate ja kaunistusmotiivide arengut.

Laupäeval, 9. novembril kl 12–16 toimub näitusega seotud publikupäev, kus toimuvad kuraatoriekskursioonid ja ajalooliste trükiste, graafika ja nahkköidete säilitamise kohta jagavad nõuandeid nahakunstnik Luule Maar ja paberikonservaator Sirje Alter.
Laupäeval, 16. novembril kl 15–16 toimuval laupäevaakadeemiate sarja loengul vestlevad vaimulik ja tõlkija Vello Salo ning luuletaja Indrek Hirv teemal «Piibel – poeesia – pilt».

Õnnis on rahvas, kelle Jumal on issand, rahvas, kelle tema on valinud enesele pärisosaks! (Ps 33:12)