Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Eesti valis riigikogu

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

3. märtsil olid riigikogu valimised.

Pühapäeval lõppenud XIV riigikogu valimiste tulemused meenutasid paljuski eelmiste valimiste omi. Suurimaks erinevuseks oli aga Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esiletõus.

Valimisaktiivsus oli seekord peaaegu sama kui neli aastat tagasi – nimelt 63,7%. Varasemast veelgi rohkem oli siiski elektrooniliselt hääletanuid – 247 232 ehk 43,8% valimistel osalenute koguarvust.
Ka kaks esimest kohta saavutanud erakonnad olid samad mis eelmisel korral. Sedapuhku kogus Reformierakond esialgsete valimistulemuste kohaselt 28,9% häältest ja Keskerakond 23,1%. Riigikogu kohti jagus neile vastavalt 34 ja 26. Keskerakonna oodatust kehvema tulemuse taga näib olevat valimisaktiivsuse märgatav langus Ida-Virumaa linnades ja Tallinnas Lasnamäe linnaosas, kus on suur venekeelsete valijate osakaal.
Kolmandaks tulnud EKRE kogus aga 17,8% häältest ning suurendas oma kohtade arvu riigikogus seitsmelt üheksateistkümneni. Just seda asjaolu tõsteti esile ka Eesti valimisi suhteliselt põgusalt kajastanud rahvusvahelises ajakirjanduses. EKREt iseloomustati seejuures sageli populistliku ja paremäärmusliku parteina, mille esiletõus sobitub hästi mujal Euroopas toimuvaga.
Eesti kirikuinimeste seas on EKRE äratanud vastakaid emotsioone. Ühtede meelest toetub erakond nimelt suuresti kristlikele väärtustele, teised aga vaidlevad sellele seisukohale ägedalt vastu.
Parlamenti pääsemiseks vajaliku viie protsendi künnise ületasid veel kaks erakonda: Isamaa ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond, saades vastavalt 12 ja 10 saadikukohta. Viiel valimistel osalenud erakonnal aga riigikokku pääseda ei õnnestunud.
EELK vaimulikke kandideeris seekord seitse, kellest neli esindasid Isamaad, kaks EKREt ja üks erakonda Eesti 200. Riigikokku ei õnnestunud neist kellelgi saada. Suurima häälesaagi kogusid aga Isamaa ridades kandideerinud Kuressaare koguduse õpetaja Anti Toplaan 471 ja Jüri koguduse õpetaja Tanel Ots 409 häälega.
Pärast valimistulemuste selgumist on avalikkuse tähelepanu fookuses aga juba kõnelused uue valitsuse moodustamiseks. Võiduka Reformierakonna peaministrikandidaat Kaja Kallas on lubanud kaaluda koalitsioonipartneritena kõiki parlamenti pääsenud parteisid peale EKRE.
Rain Soosaar