Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Eesti Vabariik 100 on meie kõigi pidu

27.06.2018 | | Rubriik: Kultuurielu

Martin Luther 3D trükis. Mudeli valmimist toetas hr Arne Kalm Los Angelesest.
Tõnu Aru

Reformatsiooni 500. aastapäeva toimkonna järjekordne ümarlaud oli 12. juunil Maar­jamäe lossis, kus võõrustajaks oli Eesti Ajaloomuuseumi direktor Sirje Karis.

Kohtumine algas ajaloomuuseumi suurnäitusega „Minu vaba riik“ tutvumisega näituse peakuraatori Krista Sarve juhtimisel. Väljapanek viib külastaja saja-aastasele teekonnale Eesti Vabariigi sünnist tänapäevani. Pilk heideti ka lastele mõeldud tegevusrohkele näitusele „Laste vabariik“.
Ümarlauast osavõtjad said näha ka ajaloomuuseumi varadesse kuuluvat Martin Lu­theri kuju, mis on vähendatud koopia Keila pastoraadi lähedal 1862–1949 seisnud mälestusmärgist. Ja selle kuju kõrval oli ka maailma tol hetkel ainus 3D väljatrükk ajaloomuuseumi Lutheri kuju skaneeringust.

Üheslaulmine
EV100 juubelisündmuste üht tipphetke, 19. augustil toimuvat üleilmset üheslaulmist „Laulu võim“ tutvustas EV100 suurürituste juht Margus Kasterpalu. See saab olema katse panna kõik eestlased üle maailma korraga laulma armastatud eesti laule. Üheslaulmise süda on Tallinna lauluväljakul ja seda juhib Tõnu Kaljuste. See on kaheosaline pidu, mille esimeses osas „Laulu võim“ saab Eesti Vabariigi sajandaks sünnipäevaks laulda sada minutit järjest. Lauldakse teada-tuntud lihtsaid laule armastatud näitlejate, lauljate ja kooride seltsis. Õhtu teises osas „Sajandi sumin“ saab kaasa laulda koos mitmete Eesti bändidega.
Kasterpalu sõnul soovitakse, et igas kihelkonnas oleks vähemalt üks nn laulupesa. Siit ka tema üleskutse kogudustele: tulge aktiivselt osalema! Kirikukoorid on pikkade traditsioonidega üheslauljad ja võiksid sel korral tõhusaks toeks olla, laulurõõm peale selle! Margus Kasterpalu ootab endast teada andma aadressil margus@ev100.ee. Kõik laulusõnad pannakse veebi üles ja ETV teeb ka peost otseülekande.

Ilmasõja lõpp
Teine märkimisväärne tähtpäev on 11. november – I maailmasõja lõpupäev, ka isadepäev ja pühapäev. Saja aasta (11.11.1918) möödumist I maailmasõja lõpust saaks tähistada mälestusteenistustega kirikutes, pärgade panekuga mälestusmärkide juures jne.
EV100 suurim juubelikingitus kogu maailmale on 15. septembril 2018 toimuv ülemaailmne koristuspäev „Teeme ära!“, millest võtab osa vähemalt 116 riiki. Maailmakoristuspäevast on oodatud osa võtma kõik kogudused nii Eestis kui laias maailmas.
Reformatsiooni 500. aastapäeva auks istutati maikuus üks Eesti õunapuu ka Soome Kerava linna, sellest teatas toimkonna liige Tõnu Karu.
Ümarlaud on kutsutud kokku nii reformatsiooni 500. aastapäeva kui ka EELK 100. ja EV 100. aastapäeva tähistamiseks. Saja-aastase Eesti Vabariigi juubelit tähistatakse 2020. aasta veebruarini.
Tiiu Pikkur

Ära lase kurjal võitu saada enese üle, vaid võida sina kuri heaga! (Rm 12:21)