Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Eesti tuntud inimesed räägivad looduslikest pühapaikadest

15.04.2015 | | Rubriik: Kultuurielu

Tartu ülikooli arheoloogia kabineti algatusel on valminud lühifilmide sari, kus Eesti tuntud inimesed kõnelevad looduslikest pühapaikadest.

Õpetaja Tanel Ots tutvustab Jüri kirikut ja Animäe hiit. Sõna saavad muusik Tõnis Mägi, kirjanik Kristiina Ehin, tippsportlane Gerd Kanter, ärimees Sonni Aswani ja näitleja Mari-Liis Lill. Esitlusel rääkisid nii sarja loojad kui selles osalejad.
Õpetaja Ots rõhutas, et looduslike pühapaikade kaitse on kogu Eesti rahva asi ning seda ei saa arvata üksnes maavalla koja pärusmaaks. Samuti leidis ta, et senisest enam peaks rõhutama selles ilmalikku mõõdet. «Turistidena me ju külastame erinevate religioonide pühapaiku, olemata sealjuures ühe või teise usundi järgijad,» tõi ta näite väitele, et looduslikud pühapaigad on tänapäeval suuresti turismi-, mitte kultusobjektid.
Oleks silmakirjalik kanda rahvariideid ja samas ignoreerida looduslike pühapaikade kaitsmise vajadust, arvab Tanel Ots, kes vaimulikuna on seda meelt, et looduslikud pühapaigad kuuluvad meie pärimuskultuuri terviklikkusesse.
Seda põhimõtet järgis ta ka Harjumaal Tõdva külas asuva Animäe, mis kõikide märkide järgi on iidne hiiemägi, lageraie vastast ettevõtmist vedades. Filmiklipp, mille keskmes on õp Ots, algab aga enne hiiemäele jõudmist Jüri kiriku altari ees, kuhu seoses lõikustänupühaga on kokku toodud erinevad aiasaadused. Filmis räägib Ots ka meie kultuuri eelkristlikust ajast juurdunud kommet tuua suvistepühiks kased tuppa.
«Looduslikud pühapaigad on eesti kultuuri ja maastiku lahutamatu osa,» kinnitas esitlusel arheoloog Heiki Valk, kes Tartu ülikooli looduslike pühapaikade keskuse töötajana on hea seismas, et rahva mälus olulisel kohal olevad paigad talletuks ka tulevaste põlvede teadvusse.
Just seda eesmärki kannabki äsja valminud, kuuest viieminutilisest lühifilmist koosnev sari, mida saab vaadata üksikfilmide kaupa ETVs laupäevahommikuti algusega kell 9.55. Möödunud laupäeval jõudsid vaatajate ette tippsortlase Gerd Kanteri mõtted.
Filmide režissöör on Anna Hints, produtsent Kadriann Kibus ja operaator Ants Tammik. Sarja valmimisele aitasid kaasa Tartu ülikooli looduslike pühapaikade keskus, Hiite Maja SA ning muinsuskaitseamet. Eesti looduslike pühapaikade kaardistamiseks algatas kultuuriministeerium riikliku arengukava.
Liina Raudvassar

Ükski, kes on pannud käe adra külge ja siis vaatab tagasi, ei kõlba Jumala riigile! (Lk 9:62)