Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Eesti Rahva Muuseumis

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

30 aastat tagasi taas avalikkusesse toodud sinimustvalge võib nüüd Eesti Rahva Muuseumi uue peahoone taustal lehvida, ilma et 10aastane lipukandja peaks kartma repressioone võõra võimu poolt. 1988. aastal Tartus toimunud muinsuskaitseklubide V kokkutulek kulmineerus ligi 10 000-pealiseks rahvakogunemiseks Raadil, kus nõuti Eestile vabadust ja Eesti Rahva Muuseumi taastamist Raadil. Täitunud on mõlemad ootused – Eesti on vaba ja ERM on Raadil. Liina Raudvassar

Laupäeval, 14. aprillil tähistati Eesti Rahva Muuseumi 109. sünnipäeva kontserdi ning akadeemik Anu Raua ülevaatenäituse „Isamaastikud“ avamisega.

Et üks päev võib nii palju eriilmelisi ja ometi ilusti kokkusobituvaid sündmusi ühe katuse alla mahutada, leidis veenva kinnituse laupäeval. Trotsides kiusatust nautida ilusat ilma vabas looduses, said ometi kõigi ERMi peamajja jõudnute „kahjud“ kuhjaga korvatud. Elamust, mida ei sünni patta panna, jagus igale maitsele.
Jakob Hurda saalis sai vaadata portreefilmi „Rein Taagepera – kahemõtteline Eesti“. Õieti oli tegemist veel pooleli oleva linateosega, sest huvilistele pakuti täispikkuses intervjuusid eestlasest ameerika politoloogi kaasteelistega nii Eestis kui USAs, dokumentaalkaadritel põhinev film ootab veel oma viimast lihvi.
Esitlusel, mille korraldas filmistuudio Navona, Tartu Ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituut ja Eesti Muinsuskaitse Selts, said sõna filmi idee autor Trivimi Velliste ja režissöör Peeter Simm, samuti portreteeritav ise, kes maailmakodanikuna peab oma kodulinnaks Tartut, kus ta 1933 sündis ja kust võõrvõimu hirmus koos perega 1944 emigreerus.
Samas sai sõna Tartu Kutsehariduskeskuse direktor (endine ERMi juht) Tõnis Lukas, kes meenutas 30 aasta taguseid sündmusi siinsamas Raadil, mil 14.–17. aprillini toimuvate Tartu muinsuskaitsepäevade raames nõuti häälekalt Eesti Rahva Muuseumi taastamist Raadil.
Pärast kohvipausi jätkus päev Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks loodud Rasmus Puuri ja Doris Kareva kantaadi „Unes nägin ma Eestimaad“ ettekandega. Suurvormi esitasid solistid ning Pärnu linna koorid ja orkester autori juhatusel.
Oma isikunäituse avamisel rõhutas emeriitprofessor ja akadeemik Anu Raud oma rõõmu, et tema vaibanäitus toimub justnimelt ERMis. „Olen siin käinud rohkem kui poole­saja aasta jooksul küll lapsena ema käekõrval, üliõpilasena ning lugematuid kordi õppejõu ja juhendajana koos üliõpilastega,“ ütles Anu Raud.
Näitusel on eksponeeritud enam kui 50 Raua vaipa perioodist 1968–2018. Lisaks legendaarsetele töödele „Kogujad“, „Rehi“ ja „Koda“ on eksponeeritud mitu täiesti uut vaipa, sealhulgas näituse nimivaip „Isamaastikud“.
Liina Raudvassar