Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Eesti peab meeles

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Võidupüha paraadil Valgas ühinenud neljast tulest üks süüdati 22. juunil Eesti sõjameeste mälestuskirikus Toris, kus viibis ka president Arnold Rüütel koos abikaasaga.

Sõjakangelaste auks kirikus süüdatud mälestustuli alustas teekonda Torist Pärnusse noorte jooksjate kätes võidupüha maratonil, et seejärel paraadi ajaks Valka jõuda. Mälestusteenistusel kirikus jagati tunnustust neile, kes panustanud Eesti kaitsevõime tugevdamisse, ning mälestati ja lauldi tänulaule langenud kangelastele, isamaaliste väärtuste hoidjatele.
Kaitseväe peakaplan kolonelleitnant Taavi Laanepere ütles langenud kaitseväelastele mõeldes, et vabadusel on vere hind, ja küsis, millises valuutas on võimalik mõõta kodumaa-armastust. Pühapäevast kirjakohta kaduvatest ja kadumatutest aaretest silmas pidades kutsus peakaplan mõtlema sellele, millised aarded on olulised, ning tõi esile Jeesuse sõnad mäejutlusest: «Sest kus su aare on, seal on ka su süda» (Mt 6:21).
Pärast vaikusehetke hukkunute mälestusele kõlas kiriku rõdult kaitseväe orkestri trompetisti veebel Peep Geraštšenko hingekriipiv Ameerika sõjaväe traditsionaal «Head ööd» ja «Äratus».
Eesti Reservohvitseride Kogu nimel andis juhatuse esimees kaptenmajor Toomas Peek üle viis teeneteristi. Oma kõnes ütles ta: «Tänasel võidupäeval lauldavad kiidu- ja tänulaulud läinud aegade kangelastele on äratuslauluks ajastule, kus isa oma poja hällist tõusmisel kingib talle mõõga ja õpetuse vabaduse hoidmisest ning kodanikuks olemisest.»
Eesti Eruohvitseride Kogu juhatuse aseesimees Tiit Põder andis mälestusristi Jüri Kasele, Tori kiriku taastajale. Tori Kiriku Taastajate Ühenduse teeneterist anti viitseadmiral Tarmo Kõutsile.
Kõnega astus üles Kaitseliidu ülem brigaadikindral Meelis Kiili. Eesti Reservohvitseride Kogu liige kapten Lauri Kurvits on 13 aastat süüdanud altariküünlast tõrviku, mis ka sel aastal tulekandjate abil võiduparaadilt igasse maakonda jõudis. Võimsalt kõlas lõpukoraal «Hoia, Jumal, Eestit», enne kui kirikulised läbi lippudega palistatud spaleeri suundusid kalmistule vabadussõja mälestussambale lilli ja pärgi asetama.
Sirje Semm