Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Eesti oikumeenia lugu jõuab kaante vahele

/ Autor: / Rubriik: Määratlemata / Number:  /

Eerik Jõksi sooviks on, et valmiks korralik akadeemiline koguteos.

Eerik Jõksi sooviks on, et valmiks korralik akadeemiline koguteos.

Eesti Kirikute Nõukogu pühitseb 2009. aastal 20. sünnipäeva. Tähtpäeva puhuks antakse välja koguteos Eesti oikumeenia ajaloost.

Mõttele taoline raamat välja anda tuli Eerik Jõks Inglismaal doktoritööks materjale kogudes. «Mul tekkis mõte, et need inimesed, kes olid kirikute nõukogu sünni juures, on veel meie hulgas. Kirjalikke materjale algusaastatest on aga vähe,» selgitab Jõks.

«Meie oikumeeniline liikumine on väga eripärane ja esile tõstetud laias maailmaski ning vajab kindlasti uurimist ja talletamist. Tegin kirikute nõukogule ettepaneku hakata oikumeenia ajalugu koostama ning nüüd olen ka selle projekti juht. Nüüdseks kutsume seda juba Eesti oikumeenia looks, mis on nii ajalooliselt kui temaatiliselt palju laiem. Oikumeeniline liikumine sai alguse pärast II maailmasõda seoses rahuliikumisega, algselt oleks meie uurimus alanud samast ajast. Nüüd oleme otsustanud alustada siiski oikumeenilise mõtte sünnist, mis viib meid eelmise sajandi kahekümnendatesse aastatesse.»

Varem on uuritud oikumeeniliste suhete üksikuid tahke, näiteks bilateraalseid suhteid kirikute vahel, nii laiahaardelist kui plaanitav, pole siiski varem tehtud. Tegemist hakkab olema mitte artiklite kogu, vaid raamatuga, rõhutab Jõks.

Koguteose koostamise osas käivad läbirääkimised Tartu ülikooli usuteaduskonnaga, kus seda tööd hakkab kureerima professor Riho Altnurme. Teised teoloogilised kõrgkoolid on kaasatud üliõpilastööde konkursi kaudu.

Teose mõtte sõnastab Eerik Jõks nii: «See on akadeemiline ajalookäsitlus. Baasmetodoloogia on ette antud: me ei rekonstrueeri ajaloosündmusi ega palu rekonstrueerijal anda hinnang, vaid räägime erinevatest hinnangutest, mis on meie kaasaegsetel. See puudutab tänapäeva osa ehk EKNi elulugu. Et teos on akadeemiline, tähendab see, et tema eluaeg ei piirdu paari EKNi juubelijärgse aastaga, vaid tegu on sellise raamatuga, millele saab ajaloo-uurija viidata ka 100 aasta pärast.»

Tiiu Pikkur