Esileht » Mitmesugust » Järjejutt »

Eesti luterlikud kirikupead alates EELK loomisest 2. osa

05.11.2014 | | Rubriik: Järjejutt

(algus EK nr 43, 29.10.2014.)

Tooming,AlfredPeapiiskop Alfred Tooming
05.07.1907 Harju-Jaani kihelkond – 05.10.1977 Tallinn.
Kasvas talupidaja peres.
Tallinna Jakob Westholmi gümnaasium. Tartu ülikool, usuteadus 1927–1932. Prooviaasta Äksi ja Võnnu kogudustes 1933–1934.
Ordineeriti 02.09.1934 Tallinna toomkirikus.
1934 Võnnu kog abiõp.
1934–1935 Käina kog õp.
1935–1949 Harju-Jaani kog õp (1941–1945 Punaarmees).
1949–1967 Viljandi Pauluse kog õp ja Viljandi praost.
1954–1967 konsistooriumi assessor.
1968–1977 EELK peapiiskop ja Tallinna Toomkog ülemõp.
Laulatati 1935 Senta Kikerpilliga. Kaks tütart ja kaks poega.

 

 

Hark_Pajula_jtPeapiiskop Edgar Hark
08.10.1908 Tartu – 23.10.1986 Tallinn.
Kasvas käsitöölise peres.
Tartu Hugo Treffneri gümnaasium. Tartu ülikool, usuteadus 1929–1935. Prooviaasta Torma ja Paide koguduses 1935.
Ordineeriti 29.03.1936 Tallinna toomkirikus.
1936 Tudulinna kog õp.
1936–1954 Mustvee kog õp (1941–1946 Punaarmees).
1948–1955 Tartu praost.
1948–1977 konsistooriumi assessor.
1954–1978 Tallinna Kaarli kog õp.
1972–1974 Tallinna praost.
1978–1986 EELK peapiiskop ja Tallinna Toomkog ülemõp.
Laulatati 1936 Anneliis Korknobeliga. Poeg. Naine emigreerus 1944. Laulatati 1950 Liidia Altmäega. Lasteta.

 

KunoPajula copyPeapiiskop Kuno Pajula
11.03.1924 Simuna kihelkond – 26.11.2012 Tallinn.
Kasvas talupidaja peres.
Väike-Maarja gümnaasium. Usuteaduse instituut 1949–1959. Täiendas end Göttingeni ülikoolis.
Ordineeriti 24.05.1950 Tallinna toomkirikus.
1950–1954 Kursi kog õp.
1954–1957 Iisaku kog õp.
1958–1987 Tallinna Jaani kog õp.
1978–1987 konsistooriumi assessor.
1987 Tallinna praost.
1987–1994 EELK peapiiskop ja Tallinna Toomkog ülemõp.
Laulatati 1954 Helgi Mägiga. Kaks tütart.

 

 

kiivitPeapiiskop Jaan Kiivit noorem
19.02.1940 Viru-Jaagupi – 31.08.2005 Peterburi.
Kasvas kirikuõpetaja peres.
Tallinna 4. keskkool. Usuteaduse instituut 1959–1971.
Ordineeriti 02.02.1966 Tallinna toomkirikus.
1966–1994 Tallinna Püha Vaimu kog õp.
1978–1994 UI praktilise usuteaduse õppejõud.
1982–1987 ajakirja EELK peatoimetaja.
1990–1994 konsistooriumi assessor.
1994–2005 peapiiskop ja Tallinna Toomkog ülemõp.
Laulatati 1962 Sirje Hennoga. Kolm tütart.

 

 

 

poder_peapiiskopPeapiiskop Andres Põder
22.11.1949 Karuse kihelkond.
Kasvas talupidaja peres.
Pärnu 4. keskkool. Usuteaduse instituut 1969–1980.
Ordineeriti 19.09.1976 Tallinna toomkirikus.
1976–1979 Viru-Nigula kog õp.
1979–1983 Suure-Jaani kog õp.
1983–1990 Räpina kog õp.
1990–2005 Pärnu Eliisabeti kog õp.
1990–2005 konsistooriumi assessor.
1990–2005 Pärnu praost.
2005– EELK peapiiskop.
Laulatati 1975 Marje Tootsiga. Kaks poega ja tütar.

Lisaks neile on kohusetäitja või hooldajana Eesti luterlikku kirikut juhtinud
1933–1934 Aleksander Kapp
1939 Jaak Varik
1944 Anton Eilart
1945–1949 August Pähn
1986–1987 Erik Hiisjärv
Peapiiskopi alalise asetäitjana tegutseb Eestis
1992–           piiskop Einar Soone
Alates piiskop Johan Kõpu põgenemisest on Välis-Eesti luterlikke kogudusi juhtinud
1944–1964 piiskop Johan Kõpp (alates 1957 peapiiskop)
1957–1964 piiskop Johannes Oskar Lauri
1964–1971 peapiiskop Johannes Oskar Lauri
1972–1990 peapiiskop Konrad Veem
1976–1992 piiskop Karl Raudsepp
1990–2006 peapiiskop Udo Petersoo
2007–          peapiiskop Andres Taul (alates 2010 piiskop)

Koostanud Kristjan Luhamets

Teie niuded olgu vöötatud ja lambid põlegu! (Lk 12:35)