Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

Eesti kirikutes kõlab Bachi “Jõuluoratoorium”

03.12.2008 | | Rubriik: Online artiklid

 

28.detsembril kõlab Tartu Jaani kirikus ja 29. detsembril Tallinna Jaani kirikus üks kõigi aegade kaunimaid jõulumuusikateoseid, Johann Sebastian Bachi "Jõuluoratoorium".

Selle toovad kuulajani kammerkoor Voces Musicales, ajastu pillidel esinev Corelli Barokkorkester ning solistid Pirjo Püvi, Juuli Lill, Mati Turi ja Taavi Tampuu. Teost juhatab üks eesti andekamaid dirigente Risto Joost.

Jõuluoratoorium“ on väga pidulikus meeleolus kulgev ja rohkesti säravaid kõlasid pakkuv kuueosaline teos, mida selle loomisajal (1734-35) kanti Leipzigi kirikutes ette tervele jõuluajale jaotatuna – esimesest jõulupühast kolmekuningapäevani. Anno Domini 2008 kõlab Tartus ja Tallinnas neli osa suurteosest. „Jõuluoratooriumi“ teksti aluseks on kirjakohad Luuka ja Matteuse evangeeliumist, millele on lisatud Piiblis kirjeldatud sündmuste üle mõtisklevat poeetilist teksti.

Õhtud Bachiga on osa tuntud sarjast „Kirikupühad Maarjamaal“, mis on aastast 2006 järjekindlalt publikuni toonud klassikute kiriklikke suurvorme. Sarja patroon on EELK peapiiskop Andres Põder, kes traditsiooniliselt juhatab tervitusega sisse Tallinnas toimuva kontserdi.

Tõelise luksusena tuuakse suurteos publikuni barokiaja pillidel. Võimalus kuulda kõlamas tervet orkestritäit barokiajastu pille on midagi erilist ja meeldejäävat. Pidulikkust ja sära lisavad Corelli Barokkorkestri kõlale seekord timpanid ja kolm ajaloolist trompetit. Kuna kasutusel on barokiaja pillid ning ka omaaegne häälestus, toob ettekanne 18. sajandi värve ja meeleolusid tänapäeva inimeseni võimalikest ehedaimal viisil, loodetavasti just samasugusena, nagu Bach ise seda oma eluajal kuulda võis.

Valmistage Issanda teed; vaata, Issand Jumal tuleb jõuliselt! (Js 40:3a,10a)