Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Viimases Numbris »

Eesti Kirikust nr 46 saate lugeda veel

09.11.2005 | | Rubriik: Viimases Numbris

1. lk

Liina Raudvassar. Vigala juhtum

Mitmendat nädalat uudisekünnist ületanud nn Vigala juhtub jagab inimesed kahte leeri: ühed mõistavad koguduse soovi muuta oma kodukirik kaunimaks, teised rõhutavad muinsuskaitsjate õigust tagada üldrahvalike kunstiväärtuste puutumatus.

 

2. lk

Tiiu Pikkur. Ordineeriti uusi õpetajaid

Esmaspäeval, 31. oktoobril toimus Tallinna Toomkirikus pidulik usupuhastuspüha jumalateenistus ja preestriordinatsioon.

Liina Raudvassar. Majandusnõukogu rääkis rahast

24. oktoobril toimunud majandusnõukogu koosolekul oli arutlusel kiriku eelarve, koguduste kinnisvara ning tsentraalne infosüsteem Koguja.

Sirje Semm. Nõukogu peab oluliseks avalikke suhteid

Kirjastusnõukogu viimasel koosolekul tehti konsistooriumile ettepanek moodustada avalikke suhteid korraldav organ ja leida koosseisuväline inimene, kes tegeleks pressitööga.

Meeli Pärtelpoeg. Unistamine ei ole kuritegu

EK. Pärnus seati ametisse diakon

Usupuhastuspüha õhtul Pärnu Eliisabeti kirikus peetud jumalateenistusel seati koguduse diakonina õpetaja Enn Auksmanni abiliseks ametisse Toomas Nigola.

EK. Riia toomkiriku kirev elu

Varade tagastamine Läti luterlikule kirikule sai hoogu juurde: 17. septembril tähistati Riia toomkoguduses katedraali tagastamist kiriku omandisse. Vastavasisulise otsuse tegi Läti seim juba juunis.

 

3. lk

Maret Maripuu,Riigikogu liige,Toompäevade korraldustoimkonna eesistuja. Baltlasi liidavad esivanemate hinged

kõne 2. novembril Tallinna Toomkirikus toompäevade lõpetamisel peetud kõne.

Uno Taimla. Kuuldavusest kirikutes ja pühakodades

Igapäevaelus ei märgatagi sageli, et meie ümber on inimesi,  kes ei kuule või kuulevad halvasti. Kuulmisuurijad on teinud kindlaks, et igal neljandal-viiendal pensionieas inimesel on kuulmine nõrgenenud.

Tiiu Pikkur. Kuusalu vald andis esimesed Hugo Lepnurme stipendiumid

Hugo Lepnurme stipendiumi esimesed laureaadid on kirikumuusik ja õppejõud Ene Salumäe ja noor viiuldaja Hanna Jalakas. Stipendiumid anti üle 31. oktoobril, Lepnurme 91. sünniaastapäeva tähistamisel Kuusalu kirikus.

Anna-Liisa Vaher. Kas ma tohin palvetada (repliik)?

 

4. lk

Liina Raudvassar. Ühised huvid jõudsid dokumenti

«See ei olnud revolutsiooniline, pigem evolutsiooniline samm,» kommenteerib Tartu Ülikooli (TÜ) õppeprorektor Tõnu Lehtsaar TÜ ja Eesti Kirikute Nõukogu (EKN) poolt allakirjutatud ühishuvide protokolli.

Lehte Ilves. Noarootsis algas Rooslepa kabeli ennistamine

Läänemaal Noarootsis algas paarkümmend aastat varemeis seisnud Rooslepa kabeli ennistamine. Kabel avatakse pidulikult oktoobri keskel aasta pärast. Kabel taastatakse Rootsi kuninga kultuurifondi ja euroraha abiga.

Sirje Semm. Venemaa luterlike kirikute tee on ühinemine

Äsja ametisse asunud ELKRASi peapiiskop Edmund Ratz kutsus oktoobri lõpupäevil Peterburis kokku nõupidamise, arutamaks Siberi kiriku edasist arengut koos asjaosaliste ning Eesti ja Ingeri kiriku esindajatega.

Tiiu Pikkur. Kabelile pandi nurgakivi

Usupuhastuspühal pandi nurgakivi esimesele Eesti kaitseväe kabelile Tapa väljaõppekeskuses. Kevadeks valmiv pühamu on mõeldud kõigile kaitseväelastele ja ajateenijatele olenemata nende usutunnistusest.

 

5.lk

Tiiu Pikkur. Rituaali mõjust ja tähendusest inimesele

Kirikumuusika Liidu konverentsil  räägiti seekord muusika ja sõna koosmõjust kiriklikel talitustel ja riitusest inimese elus. Konverentsi avades ütles peapiiskop Andres Põder, et kui Piibel kutsub üles laulma Jumalale, siis tuleb  leida võimalus, kuidas seda tänapäeva maailmas hästi teha.

Kristel Neitsov. Laulutule alalhoidjad

Pärnu Eliisabeti koguduse naiskooril täitus usupuhastuspühal 75. aastaring. Sünnipäeva tähistati 30. oktoobri jumalateenistusel, mil peeti ka leeripüha.

EK. Ülemerenaabrid laulavad ühisel kontserdil

12. novembril kell 18 toimub Tallinnas Balti Misjonikeskuses EELK Misjonikeskuse ja Soome Misjoniseltsi korraldatud heategevuslik kontsert «Misjonilaul», esinevad Safarikoor ja Misjonikoor.

Tuuliki Jürjo, Laulud lastele & Liturgia lastele. Välja antud Narvas 2005. a juunis.

Noot sisaldab Tuuliki Jürjo lastelaule ja lastejumalateenistuse liturgias laste poolt lauldavate laulude noote. Noodid on mõeldud kasutamiseks pühapäevakoolis või lastekoorides ja -ansamblites.

Mati Märtin. Laulsid seeniorkoorid

18. oktoobril esines Tallinna Rootsi-Mihkli kirikus kaks meeskoori.

 

6.lk

Anna-Liisa Vaher. Budism  (Lugejate Leeritund)

Budism on u 5. sajandil enne meie aega Indias tekkinud usulis-filosoofiline õpetus, mis on aja jooksul sarnaselt ristiusu ja islamiga kujunenud üheks maailmausundiks.

Marju Raabe. Kirikutekstiilid mujal ja meil

Sel aastal tähistatakse Soomes kiriku tegevuse 850. aastapäeva. Üritustesarja raames on Helsingis Rahvusarhiivis avatud näitus «Soome kiriku aastasajad».

Kristel Neitsov. Püha Martin Tours’ist (KRISTLIK KULTUURILUGU)

15aastasena astus kristlasest Martin isa tahtel roomlaste sõjaväkke, kuid lõpetas soldatielu kolme aasta pärast kristlike põhimõtete tõttu.

 

7. lk

Monika Reedik. Prof Jüri Kivimäe: ajaloo üle ei tohiks kohut mõista (intervjuu). (Järg 8. lk.)

 

8.lk

Intervjuu järg

Meeli Pärtelpoeg. Killuke meie ajaloost sai kaante vahele

Tartu Jaani kirikus esitleti dr Voldemar Ilja vennastekoguduse ajalugu käsitleva uurimussarja neljandat köidet «Vennastekoguduse (herrnhuutluse) ajalugu Liivimaal (Lõuna-Eesti) 1750–1765».

Liina Raudvassar. Käsiraamat katedraali ehitamiseks

On fantastiline Jumala saladusi koos avastada,» kinnitab Norra päritolu LNÜ noorsootöö spetsialist Bård Norheim, kelle juhitud töörühm koostas juba hea vastukaja leidnud juhtimise ja usu käsiraamatu pealkirjaga «I».

 

9.lk

Kas juht võib õndsaks saada? Emeriitõpetaja dr Toomas Pauli jutlus V Eesti kristliku juhtimiskonverentsi «Juht ja meeskond» jumalateenistusel 23. septembril Pärnus Agape keskuses.

Peeter Kaldur. Rahvas ootab kiriku selget seisukohta

Juba kahel aastal on toimunud homoseksuaalsete avalik paraad Tallinnas ning üha suuremaks on muutunud avalik surve, st seisukohtade väljendamine homoseksuaalsuse poolt.

EK. Rootsi õpetajad streigivad otsuse vastu

Rootsi kirikukogu otsus homopaaride õnnistamise kohta on saanud kirikuõpetajatelt negatiivse hinnangu.

 

10. lk

Liina Raudvassar. Võõrsil omade keskel

«Miljonilinnas Torontos mööduvad päevad kiiremini kui pisikeses Viljandis,» arvab Kalle Kadakas, 900 liikmega Toronto Vana-Andrese koguduse hingekarjane, kes enda sõnul elab praegu läbi rahvuslikku ärkamisaega.

Heiner Erendi, koguduse õpetaja. E.E.L.K. Lõuna-Rootsi koguduse kuus aastakümmet

Aastapäevadega seoses on kombeks vaadelda seljataha jäänud sündmusi ja elukäiku. Kuuskümmend aastat on pikk ajalõik. Kõigi mälestuste, töö ja tegevuse meenutamine läheks pikale. Püüan  anda ülevaate lühidalt erinevatest vaatevinklitest: liikmeskond, juhatus, majandus, õpetajad ja erilised sündmused.

Kristel Neitsov. Kogudusepidu jõuluroogadega

18. detsembril tähistatakse Helsingi Alppila koguduses 15 aasta möödumist eestikeelse kogudusetöö algusest.

See ongi võit, mis on võitnud ära maailma – meie usk. (1Jh 5:4c)