Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Viimases Numbris »

Eesti Kirikust nr 36-37 saate lugeda veel:

26.09.2007 | | Rubriik: Viimases Numbris

Lk. 1

Rene Reinsoo – Inglite ja laste püha.
Kihelkonnal on ligi seitsme ja poole sajandi eest ehitatud kiriku kaitsepühakuks valitud peaingel Miikael ja seega on mihklipäev ka kiriku nimepäevaks.
– Mihklipäev Jõhvi Mihkli kirikus

Lk. 2

Kerstin Kask – Otsiti koostöövõimalusi
Septembrikuu algul kogunesid Tallinnas ühise töötoa läbiviimiseks Soome ja Eesti luterlike kirikute kasvatustöö spetsialistid.
Merje Mänd – Vaesuse ja tõrjutuse vastu
Möödunud kolmapäeval jagati Tallinnas ja Tartus koduta jäänud inimestele suppi.
Juune Holvandus – Rutt Süvari teenib Järva-Madise kogudust
Pühapäeval teenisid Järva-Madise kogudust Järva praostkonna praost Teet Hanschmidt ja diakon Rutt Süvari.
EK – Jaan Jaani nimetati ametisse
Politseiameti peadirektor Raivo Aeg nimetas ametisse peakaplan Jaan Jaani, kes seni teenis Keila kogudust.
Juune Holvandus – Kirikute esindajad Jõgeva maa-vanema juures
Jõgevamaal Kuremaa lossis kohtusid 18. septembril kirikuõpetajad ja koguduste juhid kõigist konfessioonidest ühise laua taga maavanem Aivar Kokaga.

Lk. 3

Randar Tasmuth – Kiriku jaoks usaldusväärse tuleviku nimel
Eestimaa ja kiriku jaoks raskeimal ajal käis professor Evald Saag pärast ENSV riigiasutuste uste kulutamist ka Moskvas, et saada luba kiriku jaoks vältimatult vajalikule, nimelt oma koolitusasutusele. Instituudi kujundamisel oli oluline roll ka peapiiskop Jaan Kiivit seenioril.
TOIMETUSE POSTIST – Ülekohtu tegemine on alatus
See, kuidas kiriku kõrged otsustajad käituvad Erkki Juhandiga, on ülekohtune ja alatu.
Ääretult valus on lugeda sellest, mis Viimsi Püha Jaakobi koguduses toimub.

Lk. 4

Piret Riim – Naabrid käsikäes
EELK Misjonikeskus on oma 10 tegevusaasta jooksul olnud tihedalt seotud kümmekonna Soome kristliku organisatsiooniga.
Piret Riim – Kristlastena Maailmapäeval
EELK Misjonikeskus osales 15. septembril teist korda Arengukoostöö Ümarlaua ja välisministeeriumi poolt kolmandat aastat korraldatud kogupereüritusel Maailmapäev Tallinnas Tammsaare pargis.
Merje Mänd – Koguduse tegus esimees
Taivo Lehesmets, Kõpu Peetri koguduse juhatuse esimees, sai 6. septembril 50aastaseks.
Maret Vain – Iga inimene on koguja
Alates möödunud aasta kevadest toimuvad Pärnu Eliisabeti koguduses igal teisipäeval osadusõhtud.

Lk. 5

Rita Puidet – Tanel Ots: Kõige aulisem amet on olla ühe koguduse töötegija
Kevadisel sinodiperioodil viidi praostkondades läbi korralised praosti ja abipraosti valimised. 19. veebruaril toimunud Ida-Harju praostkonna aastakoosolekul valiti praostiks ja kinnitati kirikuvalitsuse poolt Jüri koguduse õpetaja Tanel Ots.

Lk. 6

Tiiu Pikkur – Missugune muusika peaks kõlama kirikus
Kirikukontsertide korraldamisega tegi paarkümmend aastat tagasi algust orelikunstnik Andres Uibo. Teoks sai esimene orelifestival. Aasta-aastalt on kirikud kontserdisaalina populaarsemaks muutunud. Nüüd käivad sealt läbi juba suvetuuritajad-superstaarid ja poplauljad oma plaate esitlemas. Kas kirikutel on oht muutuda kultuurimajade ja klubide aseaineks? Kas kirik on lihtsalt üks hea akustikaga, ilus ja madala üüriga saal? Missugune muusika peaks kõlama kirikus?
Kristel Neitsov – Kas taevas laulavad hoopis poistekoorid?
Pärast Cambridge´i Kuningliku Kolledži Poistekoori kontserti Tartu Jaani kirikus tekkis mul vaid mõni väga lihtne küsimus.

Lk. 7

Ivalo Randalu – Autorikontsert lõpetas festivali
Andres Uibo esimene autoriõhtu toimus mullu Suure-Jaani muusikapäevadel. Teine  11. augustil Rapla kirikumuusika festivali lõppkontserdil.
Kristel Neitsov – Juuru suvelaps – orel
Juuru Mihkli kiriku orelisuve lõpetas 28. augustil suurejooneline galakontsert «Pillide kuninga naiselikum pool», kus esinesid meie parimad organistid Piret Aidulo, Kadri Ploompuu, Ene Salumäe, Tiia Tenno, Elke Unt ja Kristel Aer.
Mati Märtin – 80 aastat tagasi.  September 1927
Septembris algas sügis-talvine tööaasta. Prof August Topman oli oma senisele tegevusele veel tööd juurde saanud. Ta valiti pärast Konstantin Türnpu surma vakantseks jäänud Eesti Lauljate Liidu esimehe kohale. Hiljuti oli ta valitud ka meie kirikumuusika esitamisel silma paistnud Tallinna Meestelaulu Seltsi koorijuhiks.

Lk. 8

Kristel Neitsov – Suveakadeemia pääsuke
15.–21. juulini toimus Eestis I rahvusvaheline kirikumuusika akadeemia. Kontserdid ja õpitoad leidsid aset neljas kirikus, lisaks toimus oreliretk, mille raames külastati kuut kirikut. Suveakadeemia teemaks oli saksa romantiline orelimuusika.
Tuuliki Jürjo – Laulud jumalaema kiituseks
Narvas tähistati neitsi Maarja sünnipäeva eriliselt.

Lk. 9

Merje Mänd – Kristlik kultuurilugu Internetis
Varstu noorteklubi Kõgõkogo liikmete eestvedamisel on valminud tarkvara kristlikust kultuuriloost.
Arvo Lasting – Hendrik Eichenbaum – insener ja teoloog
Sihtasutus Tõrva Kirik-Kammersaal on juba mitu aastat korraldanud kohtumistesarja «Juured», milles saadakse tuttavaks tuntud inimestega, kes on pärit Helme kihelkonnast või kelle vanemad on siit pärit olnud.
Raamatututvustused:
Juhtimisest Jumala juhtimisel
Nagu Jumal juhatab. Teoreetilisi ja praktilisi õppetükke vaimulikust juhtimisest. Koostaja Üllas Tankler. Eesti Metodisti Kiriku ja Allika kirjastuse väljaanne, 2007.
Raamat innustab diakooniatööd
Mõne nädala eest ilmus norra diakooniaprofessori Alf B. Oftestadi raamat «Kuidas üles ehitada diakoonilist kirikut», mille on eesti keelde tõlkinud Villu Kask.

Lk. 10

– Jaan Lahe – Teejuht raamatute raamatu sügavustesse
Lea Jürgenstein – Pärimusele elatud elu
28. septembril möödub 150 aastat rahvaluuleteadlase ja vaimuliku Matthias Johann Eiseni sünnist. Eesti Post andis sel puhul välja postmargi nominaaliga 10 krooni.

Lk. 12

Urmas Paju – Jumal ei jäta omasid
Jeesus oli mõni aeg tagasi pühakojas kuulutanud: «Mina olen maailma valgus. Kes järgneb mulle, ei käi pimeduses, vaid tal on elu valgus.» (Jh 8:12) Lisaks veel palju muudki, mis juudi usukombeid ja tõekspidamisi mööda raske taluda. Usuline dispuut lõppes sel korral ühemõtteliselt – juudid haarasid kive, et Jeesus nendega surnuks visata.

Igaühelt, kellele on antud palju, nõutakse palju, ja kelle hoolde on jäetud palju, sellelt küsitakse veel rohkem. (Lk 12:48)