Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Eesti Kiriku suvine lugejate reis läks hästi korda

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /


Saxby tuletornis kaunist vaadet nautimas (paremalt) peatoimetaja Liina Raudvassar, Vormsi koguduse õpetaja Ants Rajando ja toimetaja Kätlin Liimets.

Juuni viimastel päevadel, enne toimetuse kollektiivset suvepuhkust võtsime koos lugejatega ette reisi Tallinnast Keilasse ja Vormsi saarele. 

On tore, et lisaks igakolmapäevasele kohtumisele leheveergudel on alates 2005. aastast traditsioon suvel ette võtta ühine reis, kus saavad lugejad ja kirjutajad uusi paiku avastades külg külje kõrval kõndida, silmast silma vestelda ja ühises palveosaduses viibida.

Juba aastaid on toimetus vaaginud, kas lugejareisi korraldamisel kasutada professionaalse reisibüroo abi või kogu korraldus enda peale võtta. Sel korral valisime üle aastate teise variandi ja kahetsema ei pidanud. Kõik, mis oli reisiplaani võetud, teostus tänu Jumalale ja osavõtjate tagasiside rõõmustas. Saime küll osa veel tol hetkel kestnud kuumalainest ja kahjuks jäid seetõttu ka paar reisile registreerunut tulemata, ent abiks oli mugava reisibussi jahutussüsteem ja mõistlike reisisellide tarkus iga ilmaga toime tulla.

Keila radadel

Nõnda nagu iga inimene on maailm oma looga, nii on seda ka hooned ja paigad. Tallinnast teele asunud 37-liikmelise reisiseltskonna esimeseks sihiks oli Harjumaa suurim keskaegne maakirik ehk Keila kirikuhoone, mille rikka ajaloo avamisel oli abiks Keila koguduse abiõpetaja Volli Nugis.

Kahelöövilise, kõrge läänetorniga ja pikihoone haruldase kiltkivist katusega pühakoja lugu ulatub 13. sajandi lõppu, mil ehitatud kooriruum on osaliselt säilinud. Praeguse pikihoone ehitustöid alustati 14. sajandi esimeses pooles ja võlvimiseni jõuti kolmandas ehitusperioodis, mis kestis 16. sajandi alguseni. Torni praegune üldilme pärineb 1851. aastast. Ehk tuleb nii mõnelegi torn silme ette, kui meenutada, et see on kaunistatud nelja evangelisti sümboliseerivate skulptuuridega (ingel – Matteus; lõvi – Markus; härg – Luukas; kotkas – Johannes).

Õpetaja Nugiselt võttis kirikuaias jutujärje üle tõlkija ja toimetaja Anu Saluäär-Kall, kelle emapoolne vanaisa oli aastatel 1921–1957 Keila kirikuõpetaja Ado Köögardal (1891–1957). Köögardali päevaraamatud on Anu Saluäär-Kall avaldanud Harjumaa Muuseumi väljaandeina (lisainfo: https://harjumaamuuseum.ee/koogardal/) ja neid said reisilised sooja vihmahoo eest varju leides muuseumist endale ka kaasa soetada.

Teekond Laulasmaale Arvo Pärdi Keskusesse kulges vahepeatusega kauni Keila joa juures. Keda esmakordselt, keda juba mitmekordselt tervitanud 2018. aastal avatud keskusehoone oli meie külastuse ajal tulvil noori muusikuid. See ei seganud aga ekskursante tutvumast helilooja Arvo Pärdi elu ja loominguga.

Elamusterohke ja külalislahke Vormsi

Esimese reisipäeva õhtuks jõudsime Vormsi saarele, kus meid Vormsi koguduse pastoraadis võttis vastu kohalikku Püha Olavi kogudust 1992. aastast teeniv koguduse õpetaja Ants Rajando.

Eesti Kiriku reisidel on alati oluline koht ka päeva raamivatel palvehetkedel ja nõnda juhatas õhturahu sisse peeterpaulipäeva õhtupalvus, mille kohe kõrval asuvas kirikus pidas õpetaja Kätlin Liimets, ning uuel hommikul saatsid Tallinna Peeteli koguduse õpetaja Aare Luubi hommikupalvuse mõtted ja õnnistussõnad rännulisi looduskaunist saart uudistama.

Väga külalislahkelt Eesti Kiriku lugejaid võõrustanud õpetaja Rajando oli meiega terve päeva. Ta tutvustas põnevalt ning täiesti professionaalse giidi vilumusega lisaks õitsvate jasmiinipõõsastega ümbritsetud Vormsi Püha Olavi kirikule ning kuulsate päikese- ehk rõngasristidega surnuaiale ka kogu saare ajalugu ja viis meid uudistama Saxby randa sealse tuletorniga.

Läbi astumata ei saanud jätta rannarootslaste eluolu tutvustavast Vormsi talumuuseumist, kohalike käsitöömeistrite töid pakkuvast käsitöökauplusest ja igas maapaigas kahtlemata olulisest kohalikust külapoest, mis saarel kannab uhket nime Vormsi kaubamaja. Rumpo poolsaare matkarajal said soovijad hetkeks ka merevee soojuse ära proovida või lihtsalt kadakatega ääristatud maalilisel mererannal jalutada.

Kaks sisutihedat päeva pakkusid rohkelt uusi teadmisi, muljeid ja kauneid vaateid. Kõige enam rõõmustas aga taaskohtumine juba aastaid meie reisidel käivate lugejatega ja nendega, kellega alles sõprussuhted said loodud. Kohtumiseni uutel reisidel!

Kätlin Liimets

Pildigalerii:


Tallinnast teele asunud 37-liikmelise reisiseltskonna esimeseks sihiks oli Harjumaa suurim keskaegne maakirik ehk Keila kirikuhoone, mille rikka ajaloo avamisel oli abiks Keila koguduse abiõpetaja Volli Nugis.                                                                                                          

Eesti Kiriku reisidel on alati oluline koht ka päeva raamivatel palvehetkedel. Teise päeva hommikupalvuse Vormsi kirikus pidas Tallinna Peeteli koguduse õpetaja Aare Luup.          

Reisiseltskonna kõige eakam liige Enno Himberg Tallinna Rahu kogudusest ei jäänud sammugi teistest maha. Keila kirikus võttis ta ka kirikutorni ronimise ette. Fotol Vormsi kiriku altariruumis.                                                   

Vormsi surnuaial asub maailma suurim päikeseristide kogu. Päikeseriste hakati saarel kasutama 17. sajandil. Vanemas osas leiab hulgaliselt pae- ja liivakivist rõngasriste, säilinud on kogunisti üle 330 rõngasristi.   8 x Kätlin Liimets

Vanim säilinud rist on 1743. aastast, noorim 1923ndast.

Vormsi Saxby majaka juurde viis maaliline merikapsaste ja kadakatega ääristatud rada. 

Reisil oli taaskohtumisrõõmu ja loodi ka uusi sõprussuhteid. Eesti Kiriku lugejaid (paremalt) Anne-Malle Hallikut ja Kaja Tartot sidus ühine luulehuvi.