Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Eesti Kiriku lugejate suvereisid

30.09.2020 | | Rubriik: Kirikuelu
Talsi katoliku kirik. Toivo Põld.

Alustasime tagasihoidlikult 2001. aastal, kui toimetuse liikmete ja väikese lugejate grupiga sõitsime Kõrvemaale. 

Eks algus oligi nagu katsetuseks, et kuidas me korraldusega toime tuleme, kuidas inimesed rahule jäävad. Kobamisi läks korda ja see andis julgust jätkamiseks. Nii oleme igal suvel teinud vähemalt ühe reisi, mõnikord ka 2–3. Sihtpunkte on olnud Eestis ja ka välismaal. Mitmest meie reisist on innustust saanud mõnigi reisikorraldaja ja jätkanud sealt, kus me alustasime. 

Näiteks õp Arne Hiob katsetas giidtööd esmakordselt just meie lugejate grupiga reisil Iisraeli. Nüüdseks on temast saanud hinnatud giid. Meie giidideks on olnud vaimulikud Mihkel Kukk, Urmas Oras, Kaido Soom, Ants Tooming, Urmas Nagel jt. Mitmel reisil on olnud korraldajaks Ervin Org, Juune Holvandus, viimastel aastatel Ludmilla Alver. Koostööd oleme teinud TiitReiside ja ABZ Reisidega, aga ka juba ärimaastikult kadunud reisifirmadega.

Eestimaa on üsna põhjalikult (temaatiliselt) läbi sõidetud, oleme teinud tallinlastele kirikute tuuri Tartusse ja tartlastele vastupidi kirikute tuuri Tallinna. Välisriikidest on käidud mitmel korral Soomes (Lestadiuse radadel, Uus-Valamo kloostris), Peterburis, Venemaa Karjalas, Tšehhimaal, Lätis, Egiptuses ja Iisraelis.

Meil on paarikümne aastaga välja kujunenud oma reisituumik, inimesed, kes on olnud igal suvel valmis koos reisima. Reisid on meid liitnud ja kinnitanud sõprust lehe lugejate ja tegijate vahel. Osadus ja vaimsus, mida reisil kogetakse, kannab järgmisse suvesse.

Kahel viimasel suvel oleme giid Ludmilla Alveriga käinud tund­matut Lätit avastamas. Eelmisel aastal Ida-Lätis, sh Aglonas, paigas, kus tuhandete inimestega Balti riikide visiidil kohtus paavst Franciscus. Sel suvel oli reisisihiks Kuramaa ja Liivi rannik. Mõlemal korral sõideti välja kahe grupiga, juunis startis grupp Tartust ja augustis Tallinnast.

Ma ei tea, kas on meie reisid kuulsust kogunud üle riigipiiride või on see sellest, et Eesti Kiriku lugejaid on Soomestki, aga selle aasta reisil oli osalejate seas ka soomlasi. Heikki ja Soili Pietilä ei pidanud pärast reisi paljuks ka oma tänulikkust väljendada: „Osalesime Eesti Kiriku lugejate reisil Liivi rannikule. Reis oli meile seetõttu oluline, et teised meie planeeritud reisid tühistati kevadel. Oleme reisinud enamasti ise reise planeerides, seetõttu oskame hinnata ja väärtustada reisi korraldamist.

Reis oli eriti hästi planeeritud ja läbi viidud. Buss oli tasemel ja juht oskuslik. Kõik külastatavad objektid olid hästi läbimõeldud ja sisukad. Söögid ja hotellid olid head. Reisikaaslased olid täpsed, sõbralikud ja meeldivad. Reisi õnnestumisele aitas enim kaasa giid Ludmilla. Ilma hea giidita ei toimi ka muud korralduslikud asjad. Viis, millega ta rikastas meie kogemust, osutab erilisele professionaalsusele. Kui sellele veel lisada sõbralikkus, siis saame täiusliku ja nauditava lõpp­tulemuse.“ 

Oleme giid Ludmilla Alveriga rääkinud, kui järgmisel aastal piirid Venemaaga avanevad, oleks sügisel ilus käia Puškini radadel Mihhailovskojes. Elame, näeme!

Sirje Semm

Pildigalerii:

Mazirbe kiriku tornis. Katrin Reino.
Kura poolsaare tipus. Toivo Põld.

Tõstke oma pea ja vaadake üles, sest teie lunastus läheneb! (Lk 21:28)