Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Eesti Kiriku lugejate reis Karjalasse Kiži ja Valamo saartele

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Eesti Kirik on oma lugejaid juba 17 aastat viinud suviti reisidele. Sel suvel reisime koostöös Tiit Reisidega Karjalasse (Venemaa).
Reisi aeg 14.–19. august.
Marsruut: Tallinn – Staraja Sloboda (Aleksander Svirski kloostri külastus) – Petrozavodsk (Petroskoi) – UNESCO kaitse all olev muuseum-reservaat Kiži saarel Onega järves (Äänisjärv) – Martsialnõje Vodõ – Kivatši looduskaitseala – 16. sajandist pärineva Kinerma karjala küla-vabaõhumuuseumi külastus – Ruskeala marmorikarjäär – Sortavala – Valamo kloostrikompleks Laadoga järvel – Peterburi ja Kroonlinn – Tallinn. Reisigrupiga võib ühineda ka Jõhvis või Narvas.
Täpsem reisi kirjeldus ja registreerimine www.tiitreisid.ee, tel 463 2077 või 662 3762. Eesti Kiriku tel 733 7790.
Reisi hind Eesti Kiriku grupile 425 eurot. Hind sisaldab bussisõitu, 5 ööd majutust koos hommiku- ja õhtusöökidega, giidi-reisisaatja teenust, üldekskursioone, viisat ja kindlustust. Ühekohalise toa lisatasu 95 eurot. Vanemaga koos reisiv laps, kes magab lisavoodil, saab soodustust.
Lisatasu eest sissepääsupiletid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele. Praeguse kursi järgi on see u 126 eurot inimese kohta.
Viisade vormistamiseks viia vähemalt kuu aega enne reisi Tiit Reisidesse vajalikud dokumendid: pass, mis kehtib veel vähemalt kuus kuud pärast reisi lõppu, üks dokumendifoto ja täidetud küsitlusankeet (saab täita ka büroos kohapeal Tallinnas või Kärdlas).
* * *
Selgituseks Valamo ja Uus-Valamo kloostrite kohta
Valamo on saar Laadoga järve põhjaosas, mis koos ligi 50 ümbritseva väikesaarega moodustab Valamo saarestiku. Saarestiku pindala on 36 km2. Enne Teist maailmasõda kuulusid saared Soomele, praegu on need Karjala vabariigi koosseisus.
Kui Soome talvesõja saatus kõigile selgeks sai, võttis Valamo kloostri juhtkond vastu otsuse evakueerida klooster Soome sisemaale. 1940. aasta veebruaris andis marssal Mannerheim armee 40 veoautot, mis üle külmunud Laadoga järve jääteed mööda Valamo saarelt kloostri varanduse ja paarsada munka lääne poole Soome sisemaale sõidutas.
Lõpuks jäädi pidama Heinävesil (Lõuna-Savos). Sinna siirdusid hiljem põgenikena ka Petsamo ja Konevitsa kloostri mungad. Nii rajati Uus-Valamo klooster. Kaasa võeti kõige väärtuslikum kloostri reliikviate seast, hinnalised ikoonid, jumalateenistuse tarbed, väikesed kellad, oluline osa arhiivist ja raamatukogust.
Vennad lahkusid lootuses peagi tagasi tulla. Märtsis 1940 läks aga rahvusvahelise lepinguga Nõukogude Venemaa ja Soome vahel Valamo saarestik Venemaa koosseisu.
Laadoga saarestikus taastati Valamo kloostrikompleks alles pärast Nõukogude Liidu lagunemist. 1992. a alustas klooster taas tegevust, kui Karjala autonoomse vabariigi valitsus võttis vastu otsuse kõigi Valamo saarestiku kloostrihoonete tagastamise kohta Vene õigeusu kirikule.

1992. aastal taastatud Valamo kloostrikompleks Laadoga järvel.
Postkaart