Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Ühiskond »

EESTI KIRIK KÜSIB

28.04.2006 | | Rubriik: Ühiskond

Kas kuulute «Kirikuelu kroonika» vaatajate hulka? Kas ETV saatekavas peaks olema kristlikku sõnumit ning kirikuelus toimuvat vahendav saade?

Marju Raabe, EELK kunsti- ja arhitektuurikomisjoni liige:

 

Püüan kõiki saateid vaadata. Kui mul televiisorit veel ei olnud, vaatasin saateid Eesti Kristliku Televisiooni koduleheküljelt. Eelkõige huvitavad mind EELKd puudutavad uudised. Hea on teada, mida tehakse teistes kogudustes ning millega tegelevad teiste töövaldkondade esindajad. «Kirikuelu kroonika» on minu jaoks eelkõige uudistesaade ja sellisena ma seda vaadata soovingi.

ETV peaks kindlasti jätkama selle saate edastamist. «Kirikuelu kroonikas» käsitletav ei peaks ju huvi pakkuma mitte ainult ristiinimestele, vaid ka neile, kel üldine kultuurihuvi.

Avo Üprus, kirikuõpetaja, Riigikogu liige:

 

Vaatame koos abikaasaga kiriku-uudiseid nii sageli kui võimalik. See on kujunenud meie traditsiooniliseks laupäevahommiku osaks. Teame, et ajakirjandusmaastikul eksisteerib ka üks teine Kroonika. Seda meie pere ei vaata, lugemisest rääkimata.

Kui tahad, et su käsi hästi käiks ja sa kaua elaksid maa peal, siis pea meeles oma juuri, eeskäijaid ja kaugelenägijaid, usku ja aateid. See on selge nagu vanemate austamise käsk.

Kristlikku kultuuriruumi kuuluva ning kirikult keele ja mõttelaadi saanud rahva oluliseks õiguseks on saada osa kiriku-uudistest kodus ja võõrsil, ikka ja alati.

Oma kodukiriku uudiseid ei asenda kirikuliikmele miski, isegi mitte «Aktuaalne kaamera» ja «Miljonimäng». Seebisöömisest rääkimata.

Joosep Tammo, Eesti Kirikute Nõukogu asepresident:

 

Jah, kuulun. Sellepärast, et kursis olla. Kahest aspektist lähtuvalt: esiteks, et teada saada, mis kirikuelu maastikul toimub, ja teiseks, et näha, millist pilti kirikuelust edastab riigitelevisioon.

Loomulikult peaks saade «Kirikuelu kroonika» jätkuvalt ETVs jooksma, oleks väga kummaline, kui see saatekavast välja jääks. Kui Eesti maksumaksja raha eest edastatakse näiteks spordiuudiseid, siis ma ei saa aru, miks ei peaks kristlaskond omad uudised kätte saama. Nii on see igatahes naabermaades. Mulle meeldib ka, et internetis on võimalik saadet tagantjärele vaadata, alati pole mahti õigel ajal teleri ees olla.

Tarmo Loodus, Viljandi Jaani koguduse juhatuse esimees:

 

Ma ei ole selle saate pidev jälgija, pigem juhuslik. Nähtu põhjal arvan, et saade on kindlasti vajalik. Kahjuks on meie ühiskond seisus, kus paljudel puudub kindel moraalne ja maailmavaateline arusaam toimuvast. Kõikelubatavus, hoolimatus, ligimese mittemärkamine on liigagi tavaline meie igapäevaelus.

Seetõttu arvan, et iga inimest iseendas selgusele jõuda aitav ettevõtmine on teretulnud. Rahu meis eneses kingib seda ka meiega suhtlevatele inimestele.

ETV on kindlasti koht, mille kaudu meie kirikud oma sõnumit edastavad. Valdav osa meist on luterlased, kristlased, ja me vajame võimalust avalikuks sõnumi edastamiseks.

Maailma mõistmine eeldab kultuuri tundmist. Meie ajalugu on tihedalt seotud kiriku ajalooga. Meie tulevik on kindlasti koos kirikuga. Kui riik andis kirikuõpetajale õiguse riigi nimel abielusid sõlmida, siis on kindlasti normaalne, et avalik-õiguslik raadio ja televisioon on meie suhtes sama tolerantsed. Ei saa eitada suure osa inimeste vajadust kirikuelu kajastavate saadete vastu. Kui meil on keskkonnauudised, siis miks ei peaks meil olema hingele mõeldud kristlikud saated?

See ongi võit, mis on võitnud ära maailma – meie usk. (1Jh 5:4c)