Esileht » Elu ja Inimesed » Ühiskond »

Eesti aukonsuli ametisse seadmisel Leipzigis

22.09.2021 | | Rubriik: Ühiskond
Mark Aretz (paremal) ja Ants Tooming aukonsulaadi ees Leipzigis August Bebel Strasse 58. Erakogu.

10. septembril vannutati ametisse Eesti Vabariigi aukonsul Leipzigis Mark Aretz.

Mul oli au meie kiriku esindajana osa võtta Eesti aukonsuli Saksamaal Saksimaa, Saksi-Anhalti ja Tüüringi liidumaades Mark Aretzi pidulikust ametisse seadmisest.

Mark Aretz valiti aukonsuliks ja asus ametit pidama juba ülemöödunud aasta lõpul, kuid koroonapiirangute tõttu lükati ametivande andmist kaks korda edasi. Talitus toimus Leipzigi raekojas. Osalesid Leipzigi linna esindus, ülal nimetatud Saksamaa liidumaade esindused, riikide esindajad, kellega Eestil on tihedamad suhted, Eesti suursaatkonna esindus eesotsas suursaadikuga, Leipzigi Saksa-Eesti Seltsi Kesk-Saksamaal esindus ning Mark Aretzi kutsutud külalised.

Tervituskõne pidas Leipzigi linnapea Burkhard Jung, peakõnelejaks oli Eesti Vabariigi suusaadik Saksamaal Alar Streimann. Aukonsuli ametisse kinnitamise ja seadmise järel pidas päevakõne Mark Aretz, kes vürtsitas oma kõne ka väga hea eestikeelse lõppsõnaga.

Muusikaliseks tervituseks mängis Arvo Pärdi ja Lepo Sumera loomingut Leipzigis elav ja töötav eesti soost pianist Britta Bauman. Järgnes bankett raekojas ning seejärel vastuvõtt aukonsuli residentsis.

Mark Aretzi tihe side Eesti ja eestlastega algas juba okupatsiooniaja lõpul. Ta on aktiivselt kaasa elanud Eesti arengutele. Kõrge sõjaväelasena on ta olnud Saksa militaaratašee erinevatel maadel ja omab tugevaid sõprussidemeid Eesti kõrgemate ohvitseridega. Vaimustatud Eesti Kaitseliidu ajaloost ja organiseeritusest, on ta osalenud võidupüha paraadidel.

Tema osavõtlikkus on toonud abi mitmele Eesti hooldekodule, kuhu tema vahendamisel on jõudnud suured saadetised erivajadusi arvestavaid meditsiinilisi abivahendeid. Abi on saanud Sangaste, Pilistvere, Piigaste ja Kääpa hooldekodu ning Tartu vaimse tervise keskus.

Mark Aretz on EELK liige. Aastal 2002 osales ta Kolga-Jaanis jumalateenistusel ning oli liigutatud, et Eestis on hoitud alles luterliku kiriku jumalateenistuse kord, mis oli Saksa kirikutes siis, kui ta veel vanaema käekõrval kirikus käis. Seejärel palus ta kirikukirjad oma senisest kogudusest Saksamaal üle tuua Kolga-Jaani. 

Läbi Leipzig-Brühli Rotary klubi on ta abistanud Kolga-Jaani kogudust ja kogukonda. 2011. aastal anti Mark Aretzile EELK koostöömedal.

Ants Tooming

Ära lase kurjal võitu saada enese üle, vaid võida sina kuri heaga! (Rm 12:21)