Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Ees seisab põnev, aga õppimist täis suvi

27.06.2018 | | Rubriik: Kultuurielu

Helika Gustavson-Rätsep ja Tarmo Rätsep kehastuvad Loone Otsa uues näidendis perekond Kessleriks.
Rita Puidet

Tartu Maarja koguduses algasid proovid, et tuua rukkimaarjapäevaks, 15. augustiks vaatajate ette etendus orelimeister Ernst Carl Kessleri pere pöörasest päevast.

Juunikuu esimese pühapäeva õhtul kogunesid huvilised kogudusemajja, et saada endale osa näidendis, mis kõneleb Maarja kirikule oreli ehitamisest. Koguduse muusikajuht Anneli Klaus ütleb, et ajal, mil ta Hiiumaal teenis, valmis Käina kogudusel toonase õpetaja Urmas Nageli eestvõttel kaks lavastust aastas. Nüüd käis ta idee välja ka Tartu Maarja koguduses ja nii paluti Loone Ots kogudusele näidendit kirjutama ja seda lavastama.
Kui innukalt koguduseliikmed ja nende sõbrad ideest kinni haarasid ning näitlemisele on pühendunud, võis kogeda juba esimestes proovides. Kui tinutaja Peeter Pent ja meister Kessler dialoogi harjutasid, innustas Loone Ots osatäitjaid: anna emotsiooni! Anna paksu värvi, ära karda üle mängida! Ikka tuli kõvemat häält teha, sest kogudusemaja pühapäevakooli tuba on väike. Etendus aga hakkab toimuma ülikooli aulas, kus ka viimase rea vaatajad peavad teksti kuulma.
Eks tekstiga see kõige keerulisem lugu ongi, sest kuigi tegu on lustmänguga, pole tekst kergete killast. Nii on osatäitjad pisut mures, kuidas nad suudavad suve jooksul kõik repliigid pähe õppida. Tarmo Rätsep näiteks ohkab sügavalt ja ütleb, et ei suutnud kooli ajal luuletusigi pähe õppida. Aga kohustus on võetud ja hakkama tuleb saada. Loone Ots kinnitab, et kõik on suured näitlejad ja tehakse tõelist teatrit. On esimene ja teine armastaja, oma silmarõõmud ja kunstnik Jaana Volkovi valitud kostüümid.
Olnud on ka kostüümiproov ja fotosessioon, et etendust reklaamima hakata. Siin tuli appi Eesti Kirik ja allakirjutanu. Ootame huviga reklaamplakati ja ennekõike muidugi lavastuse valmimist. Näitlejatena näeme Tarmo Rätsepat ja Helika Gustavson-Rätsepat (fotol), Joona Matias Toivaneni, Priit Kama, Joonatan Ants Laidust, Auli Humalat ja teisi.
Rita Puidet

Kristus Jeesus on kõrvaldanud surma ning on evangeeliumi kaudu toonud valge ette elu ja kadumatuse. (2Tm 1:10)