Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Eeloleval nädalavahetusel peetakse Tartus juubelikongressi

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Ajalooline dokument: 100 aastat tagasi Tartus toimunud koguduste asemike kongressi protokolli esimene leht.
Repro

Reedel ja laupäeval kogunevad Tartusse EELK juubelikongressile vaimulikud, kirikumuusikud ja koguduste liikmed, külalised.

2017. ja 2018. aasta on EELKs pühendatud teemale „Vabaduse teetähised“, et meenutada ja tähistada suuri aastapäevi, mis on mõjutanud Eesti rahva ja kiriku elu: 100 aasta möödumist esimesest Eesti kiriku kongressist, 500 aasta möödumist reformatsiooni algusest ning peatset Eesti Vabariigi 100. aastapäeva.
Kongressi raames peavad oma aastakonverentsi vaimulikud, kirikumuusikud ja koguduste juhatuseesimehed. Tegevus käib Pauluse ja Jaani kirikus ning Maarja kogudusemajas.
100 aastat tagasi, 1917. a 13. mail avaldati Postimehes üleskutse kõikidele Eestimaa koguduste asemikele tulla 31. maiks kokku Tartusse, et arutada oma kiriku ümberkorraldamise võimalusi. Kongress toimuski 31. mail ja 1. juunil (vana kalendri järgi). Kongressi avas vanim vaimulik Wilhelm Eisenschmidt, Tartu Peetri koguduse õpetaja. Kõnedega astusid üles Aleksander Kapp, Johan Kõpp, Johannes Hasselblatt ja Chris­toph Beermann.
Kongressil läbis esimese lugemise kiriku põhikiri ja võeti vastu viiest punktist koosnev deklaratsioon. Sel esimesel kirikukongressil võtsid koguduste esindajad ja vaimulikud ülekaaluka häälteenamusega vastu resolutsiooni, et Eesti Evangeelne Luterlik Kirik, toonase nimega Eesti Ewangeeliumi Lutheruse Kirik, on vaba rahvakirik. See on Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku sünniakt.
Vaba rahvakiriku projekti ühe autori Johan Kõpu, toona Laiuse koguduse õpetaja arvates oli aeg muutustele vastu minna, kuid mitte ahastuse ega kartusega, vaid teadmisega, et riigi ja kiriku lahutamine oli kiriku elu ja olu seisukohast soovitav ja tarvilik. Ideaaliks oli tema hinnangul vaba rahvakirik, millest oli igal inimesel soovi korral võimalus välja astuda. (EK 1.6.2007, Priit Rohtmets)
Eesti Kirik