Esileht » Uudis » Uudised »

EELK Välis-Eesti piiskopkonnast sai diasporaapraostkond

02.08.2017 | | Rubriik: Uudised

Vastavalt 24. mail Haapsalus toimunud piiskopkonna kirikukogu otsusele lõpetas piiskopkonna konsistoorium Torontos oma tegevuse 17. juulil ning piiskopkond reorganiseeritakse EELK Põhja-Ameerika diasporaapraostkonnaks.
Koguduste tegevus jätkub senisel viisil. Kõigis küsimustes, mille lahendamiseks oli kogudustel varem vaja pöörduda Välis-Eesti piiskopkonna konsistooriumi poole, saab nüüd pöörduda praosti kaudu EELK konsistooriumi poole Tallinnas.  EELKs on diasporaatöö piiskop Tiit Salumäe vastutusalas.
Torontos paikneva Välis-Eesti piiskopkonna konsistooriumi peasekretäri ametis olnud Mart Salumäe on 17. juulist ameti maha pannud ning on nüüd EELK Põhja-Ameerika praostkonna praost ja jätkuvalt EELK Toronto Peetri koguduse õpetaja.
Konsistoorium volitas teda viimasel koosolekul hoolitsema konsistooriumi arhiivi ja dokumentatsiooni üleandmise eest EELK arhiivi. „Seda eelkõige seepärast, et kui ilmub päevavalgele neid dokumente, mida varasematel aastatel on konsistooriumis vormistatud, aga mis pole veel arhiivi jõudnud (osa arhiivist ei antud üle uuele konsistooriumile 2007. a), siis oleks siin kohapeal isik, kellel on legaalne volitus nende dokumentide tuvastamiseks ja arhiivi edastamiseks,“ selgitas Mart Salumäe.
EELK Põhja-Ameerika praostkonna keskus Torontos asub Peetri kiriku aadressil 817 Mount Pleasant Rd. Toronto ON M4P 2L1. Praostkonda kuulub üheksa kogudust ja kaks kuulutuspunkti ja need on Kanadas: Toronto Peetri, Vancouveri Peetri, Montreali Jaani ja Hamiltoni kogudus ning Londoni kuulutuspunkt; USAs: Portlandi, Baltimore’i Markuse, New Yorgi, Detroit-Michigani, Minneapolise kogudus ning Chicago kuulutuspunkt. Praostkonna kogudustes kokku on umbes 1800 annetajaliiget, suurim kogudus on Toronto Peetri.
Mart Salumäe sõnul teenib praostkonna kogudusi kokku viis vaimulikku, kellest kaks teenivad täistööajaga ja kolm osalise tööajaga. Ühte kogudust teenib kohaliku luteri kiriku vaimulik. Praostkonna vaimulikest kaks on pensioniealised.
Torontos ja Vancouveris peetakse jumalateenistusi igal pühapäeval. Kahes koguduses toimub jumalateenistus kaks korda kuus (välja arvatud suvekuud), kolmes koguduses on teenistused kord kuus (välja arvatud suvekuud) ja ülejäänutes harvemini. 2016–2017 on oma tegevuse lõpetanud Seattle’i, San Francisco, St. Catharine’i Pauluse ja Kesk-Florida kogudus.
Sirje Semm

Ükski, kes on pannud käe adra külge ja siis vaatab tagasi, ei kõlba Jumala riigile! (Lk 9:62)